Venera aplink savo ašį apsisuka lėčiau nei apskrieja aplink Saulę. Ar tai reiškia, kad Veneroje diena ilgesnė nei metai?

Veneros paviršiuje diena trunka 2 802 Žemės valandas arba 116,75 Žemės dienos. Veneros metai (t. y. laikas, per kurį Venera apskrieja Saulę) trunka 225 Žemės dienas – beveik dukart ilgiau. Tačiau kai kur galima rasti parašyta, kad Veneroje diena yra ilgesnė nei metai. Tokia išvada daroma klaidingai interpretuojant dienos sąvoką. Žemėje mes kalbame apie siderines ir Saulės dienas. Siderinė diena – laikas, per kurį Žemė vieną sykį apsisuka aplink savo ašį. O štai Saulės diena yra laikas nuo tada, kai planetos paviršiuje esantis stebėtojas pamato Saulę aukščiausiame dangaus taške, iki kito tokio pat momento (kitos dienos). Todėl paprastai diena vadiname būtent pastarąją. 

Žemėje siderinė trunka 23 valandas 56 minutes ir 4,1 sekundės, o Saulės diena – vidutiniškai 24 valandas. Veneroje Saulės diena trunka vos 116,75 Žemės dienos, o siderinė – 243,03 Žemės dienų – ilgiau nei Veneros metai. Skirtumas tarp Saulės ir siderinių dienų susidaro, nes sukdamasi aplink savo ašį planeta kartu skrieja orbita aplink Saulę. Būtent orbita ir planetos sukimasis aplink savo ašį nulemia Saulės dienos trukmę. 

Žemė aplink savo ašį sukasi ta pačia kryptimi, kaip ir aplink Saulę, todėl Žemės siderinė diena yra trumpesnė nei Saulės diena. O štai Venera apie savo ašį sukasi priešinga kryptimi nei aplink Saulę. Todėl siderinė diena Veneroje ilgesnė nei Saulės diena.

Comments are closed.

Pin It