Nykstančios bitės yra rimta problema ne vienoje planetos vietoje. Kas nutiktų gamtai ir mums, jei jos visiškai išnyktų?

Naminių bičių populiacija planetoje mažėjo jau nuo XX a. vidurio, bet ypač sparčiai pradėjo trauktis įpusėjus devintajam dešimtmečiui. Žuvo tiek daug bičių, kad mokslininkai pradėjo nerimauti, kad jos gali apskritai išnykti.

Mokslininkams nerimą kelia ir tai, kad visoje planetoje vis labiau plinta bičių šeimų nykimo sindromas. Dėl jo pranyksta ištisos bičių šeimos.

Naminės bitės ne tik gamina medų – jos apdulkina daugumą mūsų pasėlių. Skaičiai rodo, kad bitės apdulkina 70 iš 100 augalų rūšių, kurios išmaitina maždaug 90 % žmonijos.

Bitėms išnykus, pražūtų dauguma mūsų valgomų vaisių ir daržovių. Neišliktų ir daugybė laukinių augalų, iš kurių bitės renka žiedadulkes bei nektarą. Kita vertus, nepakistų grūdinių pasėlių apdulkinimas, nes šių žiedadulkes išnešioja vėjas.

Augalai negali tiesiog imti ir pakeisti apdulkinimo metodo ar apdulkinimo partnerio, todėl išnykus bitėms per trumpą laiką būtų paveikta daugybė augalų rūšių. Per ilgą laiką veikiausiai sąlygos pasitaisytų, nes naminių bičių paliktą nišą užimtų kiti vabzdžiai. Yra kelios vabzdžių rūšys, kurios galėtų perimti vaismedžių apdulkinimą. Tačiau šie gyvūnėliai gerokai retesni ir nesugebėtų susitvarkyti su tokiu dideliu skaičiumi augalų.

Kritiniu atveju vaismedžius ir kitus augalus galėtų apdulkinti žmonių sukurtos priemonės, tačiau tai sumažintų derlių ir radikaliai padidintų kainas.

Comments are closed.

Pin It