Tūkstančiai nuotraukų, įkvėpimas, pasisemtas iš klasikinio vaikiško žaidimo, ir daug kantrybės padėjo astronomams atrasti dešimtis naujų aplink Saturną skriejančių palydovų.

Jupiteris Saulės sistemos palydovų karaliumi tapo tik trims mėnesiams.

Vasarį astronomai atrado 12 naujų palydovų, skriejančių aplink didžiausią mūsų planetą – Jupiterį. Kadangi jo palydovų skaičius išaugo iki 92, jis aplenkė Saturną.

Vis dėlto, atradus ne mažiau kaip 63 naujus objektus, skriejančius aplink Saturną, antroji pagal dydį Saulės sistemos planeta ir vėl pirmauja palydovų lenktynėse. Dabar didžiulė žiedais pasipuošusi dujinė planeta jau turi 146 pripažintus palydovus.

Daugumą naujų palydovų atrado Taivano astronomijos ir astrofizikos instituto „Academia Sinica“ mokslininkai. Vadovaujant astronomui Edwardui Ashtonui, 2019–2021 m. Kanados, Prancūzijos ir Havajų teleskopas (CFHT) buvo nukreiptas į Saturną.

Saturnas ir Jupiteris yra toliau nuo Saulės sistemos centro nei Žemė, todėl Saulės šviesa visada atsispindi nuo planetų paviršių. Dėl to sunku sutelkti dėmesį į šalia jų esančius mažus ir neryškius objektus, tokius kaip palydovai. Taigi, astronomai padarė tūkstančius nuotraukų ir jas virtualiai sudėjo vieną ant kitos, kad gautų ryškesnį vaizdą. Taip nuotraukose pamažu išryškėjo mažų palydovų, skriejančių aplink didžiules planetas, orbitos.

Visų vaizdų sujungimas ir analizė yra lėtas ir sudėtingas metodas. „Palydovų paieška priminė vaikišką žaidimą „Sujunk taškus“, nes mūsų duomenyse esančius palydovus reikėjo sujungti su realiomis orbitomis, – pranešime spaudai teigė E. Ashtonas. – Tačiau kai tame pačiame knygos puslapyje yra maždaug 100 skirtingų žaidimų, nežinome, kam kurie taškai priklauso.“

Dauguma naujai atrastų palydovų priklauso šiaurinei Saturno palydovų grupei. Jie visi pavadinti skandinavų mitologijos vardais. Santykinai maži palydovai, kurių daugelio skersmuo neviršija 5 km, skrieja priešinga kryptimi, nei sukasi pats Saturnas.

Pasak mokslininkų, palydovų šeima, kuriai priklauso tokie nariai kaip Egiras ir Fenris, tikriausiai susiformavo per didelį sprogimą maždaug prieš 100 mln. metų. Mokslininkai tikisi, kad nauji Saturno palydovų šeimos nariai padės išsiaiškinti, kaip formuojasi didelės dujinės planetos.

Comments are closed.

Pin It