Naujoji technologija gali būti labai svarbi diabetikams ir pagyvenusiems žmonėms, kurių sutrikusi kraujotaka.
ŽMONĖS Daugumai žmonių žaizdos nekelia jokio pavojaus ar bėdų. Po kurio laiko žaizda užgyja ir dažniausiai ant odos nelieka jokių matomų žymių. Vis dėlto taip paprastai žaizdos gyja tikrai ne visiems.
Diabetikams ir pagyvenusiems žmonėms, kurių kraujotaka sutrikusi, žaizdos gyja daug sunkiau. Blogiausias galimas scenarijus – amputacija. Mokslininkai sukūrė naują ginklą kovai su maištaujančiomis žaizdomis.
Švedijos mokslininkai iš Chalmerso technologijos universiteto pristatė technologiją, galinčią smarkiai paspartinti žaizdų gijimą. Visų pirma oda įelektrinama.
„Lėtinės žaizdos yra rimta problema, bet apie ją girdime labai retai. Dabar radome metodą, kaip galima pagreitinti žaizdų gijimą iki trijų kartų, o tai galėtų pagerinti pagyvenusių žmonių ir diabetikų, kurių žaizdos sunkiai gyja, situaciją“, – sako projektui vadovavusi Chalmerso technologijos universiteto docentė Maria Asplund.
Mokslininkai pradėjo nuo hipotezės, kad, siekiant atkurti pažeistą odą, reikia ją stimuliuoti. Pagal šią hipotezę, odos ląstelės yra elektrostatinės ir jas veikia elektriniai laukai.
Norėdami tai išbandyti, Chalmerso universiteto mokslininkai pagamino savotišką biologinį lustą ir ant jo užaugino odos ląstelių. Vėliau dirbtinėje odoje buvo padaryta nedidelių žaizdų ar pažeidimų ir patikrinta, kaip greitai jie sugyja ir ar procesą pagreitina per mikroschemą leidžiama elektros srovė. Paaiškėjo, kad naudojant elektrą gijimo procesas vyksta tris kartus greičiau.
Mokslininkų gautas finansavimas leis tęsti šiuos tyrimus ir ilgainiui sukurti galutiniams vartotojams pritaikytus žaizdų gijimą spartinančius produktus.
„Šiuo metu tiriame, kaip skirtingos odos ląstelės reaguoja į elektros stimuliaciją, kad išsiaiškintume, kaip šis procesas vyktų su tikromis žaizdomis. Siekiame sukurti koncepciją, kuri leistų nuskenuoti žaizdas ir pritaikyti elektrostimuliaciją atitinkamai pagal žaizdų tipus. Esame įsitikinę, kad jei norime padėti žmonėms greičiau užsigydyti žaizdas, turime eiti šiuo keliu“, – aiškina M. Asplund.
Comments are closed.