Tukano snapas išties įspūdingas, tačiau mažas paukštis su juo atrodo juokingai. Kokį pranašumą suteikia toks didelis snapas?

Didysis tukanas turi ilgiausią snapą pagal santykį su kūnu. Paukščio snapas sudaro maždaug trečdalį kūno ilgio. Nors snapas atrodo sunkus ir gremėzdiškas, iš tikrųjų tesiekia 5 % 680 g sveriančio paukščio masės. 

Ypatingas snapas tukanui suteikia keletą pranašumų. Keliaudamas po medžius ir ieškodamas maisto jis ilgu snapu nuo plonų šakelių rankioja uogas ir vaisius. Tyrimai taip pat rodo, kad tukano snapas padeda reguliuoti kūno temperatūrą.

Kai Pietų Amerikos atogrąžų miškuose pasidaro per karšta, tukanas atsivėsina padidindamas kraujo tėkmę snapo kraujagyslėse. O kai temperatūra nukrinta, tukanas nesušąla šiltą kraują laikydamas kūno viduje.

Biologai mano, kad didelis tukano snapas yra seksualinės atrankos rezultatas. Jis rodo jėgą ir pritraukia partnerius, todėl evoliucionuojant didėjo.

Snapas – tukano temperatūros reguliavimo sistema

Tukano snapas atlieka kelias funkcijas. Viena svarbiausių – vėsinti gyvenant karštuose atogrąžų miškuose.

PAVIRŠIUS ATSPARUS IR TVIRTAS

Tukano snapo išorę sudaro mažytės šešiakampės keratino plokštelės. Iš keratino sudaryti visų gyvūnų nagai ir plaukai. Paukščio snapo plokštelės dengia viena kitą ir taip suformuoja tvirtą paviršių.

ILGIS LEIDŽIA PASIEKTI TOLIAU

Ilgas snapas aštriu galu yra patogus įrankis medžiuose rankioti vaisius ir uogas. Turėdamas tokį ilgą snapą, tukanas gali pasiekti vaisius ant plonų šakelių, kurios neatlaikytų paukščio svorio.

KEMPINĖ VĖSINA

Snapo vidus yra tarsi kempinė, sudaryta iš daug kalcio turinčių audinių. Snapo kraujagyslėmis cirkuliuojantis kraujas atvėsina tukano kūną. 

 

Comments are closed.

Pin It