Pirmas kartas: gydytojai trimačiu spausdintuvu pagamino naują audinį iš pačios pacientės ląstelių ir tada sėkmingai jį transplantavo. Tai medicinai atveria visiškai naujas galimybes.
Dvidešimtmetė meksikietė, gimusi su reta yda – ausies mikrotija, tapo pirmąja pasaulyje, kuriai sėkmingai transplantuota trimačiu spausdintuvu iš gyvų jos pačios kūno ląstelių pagaminta ausis.
Ausį pagaminusi bendrovė „3DBio Therapeutics“ laikraščiui „New York Times“ teigė, kad ateityje galima tikėtis daugiau panašių operacijų – netgi tokių sudėtingų organų kaip kepenys ar inkstai.
Išvertus iš graikų kalbos mikrotija reiškia „maža ausis“. Tai įgimta išorinės ausies deformacija, kurią turi 0,5–1 mln. žmonių. Dėl mikrotijos ausys būna mažos, deformuotos arba jų išvis nebūna. Ši yda dažniausiai paveikia dešinę ausį, o sunkiausiais atvejais pacientų klausa būna prastesnė arba jie visai negirdi. Dėl šios priežasties pacientams tenka naudoti klausos aparatus, nes deformacija gali paveikti ir klausos kanalą.
Kosmetiniais sumetimais iš polietileno ir transplantuotos odos galima pagaminti naują ausį, tačiau tada kyla infekcijos rizika. Jaunai meksikietei atlikta visiškai kitokia transplantacija. Naujoji ausis sukurta naudojant iš jos pačios ausies paimtas kremzlines ląsteles. Augindami ląsteles chirurgai naudojo baltymą kolageną ir aktyviai vandenį prisijungiančią medžiagą hidrogelį. Toks mišinys suteikė geriausias galimybes augti pacientės ląstelėms, ir šios pagamino kremzlinį audinį. Naujoji ausis laikui bėgant gerai prisitvirtino prie pacientės audinių.
Nepriklausomi medicinos srities šaltiniai teigia, kad merginos ausies kremzliniai audiniai gali toliau plisti į klausos kanalą ir jame (idealiu atveju) suformuoti tunelį, pagerinsiantį klausą.
Naujoji trimačiu spausdintuvu pagaminta ausis yra tik pirmasis įvairių klinikinių bandymų, vykdomų su 11 panašių operacijų, etapas. Šie bandymai atskleis, ar tokios operacijos turės ne tik kosmetinius, bet ir praktinius rezultatus ir pagerins pacientų klausą.
Po sėkmingos operacijos „3DBio Therapeutics“ siekia atspausdinti ir kitas kūno dalis, pavyzdžiui, nosis, pečių sąnarius, o vieną dieną – ir gyvybiškai svarbius vidaus organus.
Žinoma, vidaus organus atkurti trimačiu spausdintuvu yra daug sudėtingiau nei ausis ar nosis. Organams, kurie nėra gyvybiškai svarbūs, nereikalingas toks tikslus ir gausus kraujo tiekimas.
Pastaraisiais metais mokslininkai pateikė keletą inovatyvių sveikatos priežiūros sprendimų, todėl atsiranda viltis, kad alternatyvių kūnų dalių srityje galime tikėtis staigaus proveržio.
Sausį 57 metų amerikiečiui persodinta genetiškai modifikuota kiaulės širdis, nes nei įprastinė širdies transplantacija, nei širdies bei plaučių veiklą imituojanti įranga nepajėgė palaikyti jo gyvybės. Pacientas išgyveno lemiamą pirmąjį etapą, tačiau mirė praėjus dviem mėnesiams po operacijos.
Jau keletą metų JAV Nacionalinis širdies, plaučių ir kraujo institutas siekia trimačiu spausdintuvu pagaminti plautį, kuris laikomas sudėtingiausiu organu. Deja, iki šiol mokslininkams šioje srityje proveržio pasiekti nepavyko.
O štai Izraelio technologijų universiteto „Technion“ mokslininkai neseniai trimačiu spausdintuvu pagamino kraujagyslių tinklą. Nors šis tyrimas dar ankstyvos stadijos, jis gali nutiesti kelią transplantuotų organų aprūpinimui krauju, o tai padidintų sėkmingų transplantacijų skaičių.
Comments are closed.