Mus nuolat bombarduoja įvairūs melai ir apgavystės, tačiau neseniai publikuotame tyrime siūlomas triukas, kaip juos visus atskleisti.

Sakoma, kad melas mūsų smegenims yra viena sudėtingiausių užduočių, o vaikai praleidžia daugybę metų mokydamiesi meluoti. Tačiau tai nesumažina žmonių noro apgaudinėti. Atpažinti melagystes gali padėti neseniai Portsmuto universiteto (Anglija) mokslininkų atliktas tyrimas.

Mokslininkai atrado, kad norint užklupti žmogų meluojant, reikia paprašyti jo tuo pačiu metu atlikti kitą užduotį. Kitaip tariant – išblaškyti jo dėmesį.

– Mūsų tyrimas rodo, kad melas ir tiesa skamba vienodai įtikinamai, jei melagis turi laiko galvoti apie tai, ką sako. Tačiau kai galimybių apgalvoti sumažėja, tiesa dažnai skamba patikimiau, – sako vienas iš tyrimą atlikusių mokslininkų, Portsmuto universiteto psichologijos profesorius Aldertas Vrijus.

Atliekant tyrimą 164 savanorių buvo prašoma pasidalyti nuomone apie spaudoje skaitytus dalykus, susijusius su socialiniais klausimais. Dalyviai atsitiktiniu būdu suskirstyti į dvi grupes ir turėjo papasakoti apie tris juos labiausiai sudominusias temas. Vienai grupei nurodyta sakyti tiesą, kitai meluoti.

Kai kurių tiriamųjų taip pat buvo prašoma įsiminti septynių skaitmenų registracijos numerį. Maždaug pusei vienos grupės dalyvių pasakyta, kad jiems teks užrašyti savo nuomonę, jei tiksliai neatsimins numerio, taip pabrėžiant skaitmenų sekos svarbą. Visiems dalyviams prieš pokalbį leista pasiruošti ir nurodyta, kad svarbu kalbėti kuo įtikinamiau. Siekdami paskatinti dalyvių motyvaciją, mokslininkai pažadėjo piniginius prizus už labiausiai įtikinamus pasakojimus.

Po pokalbių klausytojai turėjo įvertinti, ar dalyvis melavo. Rezultatai atskleidė, kad melagius buvo itin lengva atpažinti, kai jie turėjo prisiminti registracijos numerius. Dar sunkiau meluoti sekėsi tiems, kuriems buvo itin pabrėžta skaitmenų sekos svarba. Tokiems dalyviams buvo sunku meluoti spontaniškai, tiksliai ir įtikinamai.

Mokslininkai tvirtina, kad šis triukas veiksmingas tik tada, jei meluojantis asmuo mano, kad papildoma užduotis yra labai svarbi. 

Comments are closed.

Pin It