Kodėl žirafų kaklai tokie ilgi? Neseniai Kinijoje rastos fosilijos galbūt leis pagaliau išspręsti šią mįslę. Pasirodo, kaip ir daugeliu kitų evoliucijos atvejų, pagrindinė ilgo kaklo paskirtis buvo privilioti pateles, o ne pasiekti sultingus lapus.

Klausimas, kodėl žirafų kaklas tokie ilgas, viso pasaulio mokslininkams ilgą laiką buvo neatsakomas. Nuo Charleso Darwino laikų pagrindinė teorija buvo tokia, kad žirafos ilgą kaklą išsiaugino, kad galėtų pasiekti aukštai medžiuose esantį maistą.

Tačiau kiti mokslininkai iškėlė alternatyvią teoriją: ilgas kaklas atsirado žirafų patinams siekiant laimėti kovą dėl patelių.

Žirafų patinams įprasta kautis dėl patelių. Savo 2–3 m ilgio kaklus jie sukryžiuoja kaip kardus, o gauruoti ragai gali padaryti nemažai žalos. Kuo ilgesnis kaklas, tuo daugiau galimybių sužaloti priešininką.

Dabar šią teoriją parėmė atrastos galvomis kovojusių žirafų protėvio fosilijos. Pirmosios tokios fosilijos 1996 m. atkastos šiaurinės Kinijos Sindziango regione. Tada mokslininkai nežinojo, ką rado. Pirmiausia jie manė aptikę tolimą galvijų ar avių giminaitį. Vėliau, atkasę daugiau fosilijų ir pasitelkę kompiuterinę tomografiją, mokslininkai suprato, kad rastasis žinduolis yra žirafų giminaitis.

Ši rūšis gyveno prieš maždaug 17 mln. metų. Jai suteiktas pavadinimas discokeryx xiezhi pagal kinų mitologinį vienaragį gyvūną. Kitaip nei šiuolaikinių žirafų, discokeryx xiezhi kaklas buvo trumpas, o ant galvos kyšojo kieta plokštė, naudota patinams kovojant dėl patelių.

Mažasis žirafų giminaitis buvo maždaug avies dydžio, o iki 2,5 cm storio kaukolės kaulas buvo neįprastai masyvus. Todėl jo galva buvo tobulai pritaikyta kovai. Be to, fosilijų stuburo slanksteliai yra itin tvirti, vadinasi, discokeryx xiezhi galėjo atlaikyti galingus kito patino galvos smūgius. Šiems gyvūnams išnykus, šiuolaikinėms žirafoms ir toliau vystėsi ilgi kaklai, kad patinai galėtų laimėti kovą dėl patelių. Būtent intensyviai mojuodamos kaklais ir daugiau nei 2 mln. metų iš kartos į kartą perduodamos genus, žirafos išsiaugino tokius ilgus kaklus, kokius matome šiandien.

Mokslininkai teigia, kad žirafų gebėjimas pasiekti aukštai medžiuose esantį maistą yra tokio pokyčio šalutinis rezultatas.

Comments are closed.

Pin It