Kiekvieną sekundę Žemės atmosferoje susidaro maždaug 50 žaibų. Jie smarkiai įkaitina orą – iki 30 000 °C. Tai šešis kartus viršija Saulės paviršiaus temperatūrą.

Trys ketvirtadaliai žaibų yra elektros išlydžiai tarp debesų, o likę 25 % neutralizuoja įtampos skirtumus tarp debesų ir žemės. Šie žaibo smūgiai gali sudeginti elektrinę įrangą ar perskelti medžius. Gali kilti klausimas: kodėl nepanaudojus žaibų sukuriamos elektros energijos, pavyzdžiui, elektrolizei (kai vandens molekulės suskaidomos į deguonį ir vandenilį). Taip galėtume kaupti žaibo sukurtą energiją ir ją panaudoti. Pavyzdžiui, iš vandenilio gaminti automobilių ar lėktuvų kurą.

Deja, realybėje sugauti žaibo energiją itin sudėtinga. Visų pirma, tik nedaugelis žaibų smogtų prie elektrolizės įrangos. Antra, daug žaibo energijos pasklinda ore kaip šiluma. Ir galiausiai (nepaisant maždaug 20 000 siekiančio srovės stiprio) energijos kiekis yra ribotas, nes žaibas trunka labai trumpai. Paprastai žaibo energija sklinda vos 100 milijonųjų sekundės dalių – tai atitiktų 100 W lemputės maitinimą 25 dienas.

Comments are closed.

Pin It