Prakaitas garuodamas aušina kūną. Kas intensyviai judant yra efektyviau: palikti prakaitą ant kaktos ar reguliariai nusivalyti?

Prakaitas padeda kūnui kontroliuoti temperatūrą, todėl valytis jį nuo kaktos ar kitų vietų reikėtų tik tada, kai jis jau varva. Valydamiesi be reikalo tik sulėtiname aušinimo procesą. 

Prakaitas ant odos suformuoja ploną drėgmės sluoksnį, iš kurio garuoja vanduo. Vandeniui virsti garais reikalinga energija paimama iš perteklinės kūno šilumos. Šis procesas yra toks efektyvus, kad kiekvienas prakaito gramas išgaruodamas suvartoja 2 427 džaulius (J).

Prakaitas atlieka ir kitas funkcijas: per jį kūnas atsikrato nereikalingų cheminių medžiagų. Negana to, 2016 m. kinų atliktas tyrimas parodė, kad per prakaito liaukas kūnas išskiria netgi tokius sunkiuosius metalus kaip gyvsidabris.

Prakaitas taip pat padeda palaikyti odos sveikatą ir mažina bakterijų skaičių.

IŠSKIRIAME DVIEJŲ RŪŠIŲ PRAKAITĄ

A. Dauguma kūno prakaito liaukų (pvz.: esančios ant rankų ir kaktos) yra ekrininės (paprastosios). Jų išskiriamas prakaitas yra beveik grynas vanduo su trupučiu druskos.

B. Pažastyse, kirkšnyse ir aplink bambą yra apokrininės (specifinės) prakaito liaukos, kurios išskiria tirštą nemalonaus kvapo prakaitą su riebalais ir toksinais.

Comments are closed.

Pin It