Prieš 50 mln. metų pasirodė didžiuliai plėšrūs paukščiai. Jo išskleistų sparnų plotis siekė 6 metrus.
Prieš 66 mln. metų dinozaurus išnaikinusi katastrofa užbaigė ir daugiau nei 150 mln. metų trukusį pterozaurų karaliavimą danguje.
Tačiau kiti skrajūnai jau buvo pasiruošę perimti valdžią. Neseniai datuotos Simoro saloje (prie Antarktidos) rastos fosilijos atskleidė, kad prieš 50 mln. metų danguje virš vandenynų sklandė milžiniški į žuvėdras panašūs paukščiai. Kalifornijos universiteto mokslininkai ištyrinėjo kojos kaulo ir žandikaulio fragmentus, priklausiusius pseudodantuočių šeimos jūrinių paukščių rūšiai. Remdamiesi kaulų dydžiu, mokslininkai mano, kad šios rūšies paukščių išskleistų sparnų plotis siekė 6 m, o kaukolės buvo bent 60 cm ilgio. Vadinasi, tai buvo vieni didžiausių kada nors gyvavusių skrajūnų.
Palyginkime: dabartinio rekordininko keliaujančiojo albatroso išskleistų sparnų plotis siekia iki 3,5 metro.
Pseudodantuočiais tie paukščiai pavadinti, nes jų snapai turėjo į dantis panašius išsikišusius žandikaulio darinius, kurie padėdavo sulaikyti pagautas žuvis.
Kitų fosilijų tyrimas atskleidė, kad dideli pseudodantuočiai gyveno ir ne tokiais senais laikais – vos prieš 7 mln. metų. Tai reiškia, kad milžiniški jūriniai paukščiai danguje karaliavo daugiau nei 40 mln. metų.
Comments are closed.