Glaukoma sunaikina regos nervą, jungiantį akį su smegenyse esančiu regos centru. Neseniai atlikti eksperimentai rodo, kad padarytą žalą gali ištaisyti tam tikras baltymas.

Kembridžo universiteto mokslininkai atlikdami eksperimentą atkūrė sunykusius aklų pelių regos nervus. Pasitelkę genų terapiją mokslininkai graužikams suaktyvino geną, atsakingą už baltymo protrudino gamybą. Šio baltymo yra nervinių ląstelių dendrituose ir aksonuose, kurie perneša signalus į akies regos ląsteles ir iš jų. Aksonai regos nervu driekiasi nuo akies tinklainės iki pat regos centro, esančio galinėje smegenų dalyje.

Glaukoma yra viena iš dažniausių vyresnių žmonių aklumo priežasčių. Ši liga pažeidžia aksonus. Kai tai nutinka, jie nustoja regeneruotis, nes trūksta už atsinaujinimą atsakingo baltymo. Stimuliuodami nervines ląsteles, kad šios gamintų daugiau baltymo protrudino, mokslininkai privertė aksonus vėl augti. Taip nervinės ląstelės tarsi atjaunėjo.

Pirmiausia mokslininkai nervines ląsteles išaugino Petri lėkštelėse. Tada lazeriu perpjovė jų aksonus perpus. Tuomet stimuliavo protrudino gamybą, taip priversdami aksonus regeneruotis. Vėliau tą patį metodą tyrėjai išbandė su gyvomis pelėmis, kurių regos nervai buvo pažeisti. Gauti rezultatai nudžiugino: per dvi savaites nervinių ląstelių aksonai gerokai paaugo.

Eksperimentai parodė, kad protrudinas veikia dviem būdais. Visų pirma jis sukuria skeletą, kuris valdo aksono atšakas. Tada protrudinas pritraukia regeneracijai reikalingas medžiagas.

Tyrimų rezultatai suteikia vilties, kad dėl glaukomos apakę žmonės galės atgauti regą, suaktyvinus baltymo protrudino gamybą jų ląstelėse.

Comments are closed.

Pin It