Ypatingas žmonių bruožas leidžia geriau atpažinti gyvūnų skleidžiamuose garsuose užkoduotas emocijas.
Gerai interpretuojate kitų žmonių emocijas? Labai tikėtina, kad geriau už kitus suprantate ir tai, ką nori pranešti kiti gyvūnai.
Žurnale „Royal Society Open Science“ publikuotas danų ir šveicarų tyrimas sufleruoja, kad empatiški žmonės geriau iškoduoja ir kitų gyvūnų garsus.
Anot mokslininkų, jūsų šansai suprasti gyvūnus yra dar geresni, jei su jais dirbate ir esate 20–29 metų.
„Mūsų gauti rezultatai rodo, kad iš gyvūnų skleidžiamų garsų žmonės gali atpažinti, ar gyvūnas susijaudinęs, ar bando išreikšti teigiamas arba neigiamas emocijas, – teigia projekte dalyvavusi elgesio biologė Elodie Briefer iš Kopenhagos universiteto Mokslo fakulteto (Danija). – Tai galioja kalbant apie kelias skirtingas gyvūnų rūšis. Taip pat pastebime, kad mūsų gebėjimas interpretuoti garsus priklauso nuo tokių veiksnių kaip amžius, tiesioginės žinios apie gyvūnus ir – išties nemažai – nuo to, kiek empatiški esame kitiems žmonėms.“
Tyrimas paremtas 1 024 žmonių iš 48 valstybių atsakymais. Jiems buvo pateikti šešių žinduolių – ožkų, galvijų, prijaukintų arklių, laukinių arklių, kiaulių ir šernų – garsai.
Visų šešių gyvūnų garsai buvo grojami tiriamiesiems kartu su aktorių skleidžiamais beprasmiais žmogiškais garsais. Tada tiriamiesiems reikėjo atspėti, ar garsais išreikštas didelis susijaudinimas, ar mažas, ar emocijos buvo teigiamos, ar neigiamos.
Po testo tiriamųjų buvo prašoma atlikti empatijos testą. „Tai patikimas testas, tačiau jis matuoja empatiją kitų žmonių atžvilgiu, – aiškina E. Briefer. – Nepaisant to, pastebėjome nedviprasmišką ryšį tarp empatijos žmonėms ir gebėjimo interpretuoti gyvūnų garsus.“
Comments are closed.