Nasos roveris „Perseverance“, remdamasis radaro duomenimis, rado aiškių įrodymų, kad Jezero krateryje Marse kadaise telkšojo vanduo.
2021 m. vasarį ieškodamas gyvybės įrodymų Marse Nasos roveris „Perseverance“ pasiekė 45 km pločio ir 1 km gylio Jezero kraterį.
Šešiaratis roveris vis dar keliauja po Raudonąją planetą, o visai neseniai jo pastangos atsipirko. Giliai po raudonuoju Marso paviršiumi roverio radaras aptiko aiškių įrodymų, kad sausame Jezero krateryje anksčiau telkšojo vanduo.
Radaras „RIMFAX“ leido roveriui užfiksuoti, kas yra 10 m gylyje po kraterio paviršiumi. Kas 10 cm roverio radaras išspinduliuoja bangas, atsispindėjusios jos grįžta atgal ir vėliau išanalizuojamos. Remdamasis duomenimis, prietaisas gali nustatyti požeminių sluoksnių struktūrą ir sudėtį. Jezero krateryje rasta nuosėdų po krateriu esančiuose sluoksniuose.
Nuosėdos – tai įvairių mineralų, organinių ir kitų medžiagų sankaupos. Laikui bėgant jos kaupiasi sluoksniais. Šių sankaupų tyrimai gali atskleisti, kokios sąlygos buvo tam tikroje vietoje.
Pasak tyrėjų, nuosėdos Jezero krateryje rodo, kad kadaise jame buvo gausu vandens. Labai tikėtina, jog tai buvo didelis ežeras. Mokslininkai mano, kad laikui bėgant ežeras mažėjo ir sudarė deltą. Vėliau ji erodavo ir suformavo šiandien paviršiuje matomas geologines detales. Šis svarbus atradimas patvirtina spėjimus, kad būtent toje vietoje kadaise telkšojo vanduo.
„Radaro duomenys rodo, kad nuosėdos yra taisyklingos ir horizontalios – visai kaip nuosėdos Žemėje esančiuose ežeruose“, – pranešime spaudai teigė Kalifornijos universiteto Los Andžele planetologijos profesorius ir pagrindinis ataskaitos autorius Davidas Paige’as.
Taigi, rezultatai patvirtina teoriją, kuria Nasos mokslininkai tiki jau seniai: šaltas, sausas ir negyvas Marsas kadaise buvo šilta, drėgna ir galbūt gyvenama planeta.
Dabar „Perseverance“ mėginius iš Jezero kraterio renka taip greitai, kaip leidžia technologijos. Galiausiai jie bus išsiųsti į Žemę. Mokslininkai tikisi, kad kraterio dirvožemio ir uolienų mėginiuose bus rasta gyvybės įrodymų.
Comments are closed.