Pačių astronautų išskiriamos medžiagos gali būti naudojamos kaip rišikliai, Marso dulkes paversiantys tvirtu betonu.

MARSAS Atsigabenti visas būsimai Marso bazei reikiamas medžiagas iš Žemės būtų labai brangu ir sudėtinga. Todėl mokslininkai ieško būdų vietos išteklius paversti tvirtomis statybinėmis medžiagomis. Anglijos Mančesterio universiteto mokslininkai siūlo statybines medžiagas gaminti iš Marso dulkių, astronautų kraujo, prakaito ir šlapimo. 

Eksperimentuodami mokslininkai sumaišė žmogaus kraujyje esantį albumino baltymą su dulkėmis, turinčiomis tokias pačias savybes kaip Marso dulkės. Taip buvo gauta tvirta kaip betonas medžiaga, kurią mokslininkai pavadino „AstroCrete“.

Įprastas betonas gali atlaikyti 20–32 megapaskalių slėgį. Laboratoriniai tyrimai parodė, kad „AstroCrete“ atlaiko 25 megapaskalių slėgį. Be to, į medžiagą pridėjus natūraliai prakaite ar šlapime esančio karbamido, ji tapo dar tvirtesnė. Optimaliausių mišinių spaudimo jėga buvo ne mažesnė kaip 39,7 megapaskalio. Mokslininkai apskaičiavo, kad per dvejus metus trunkančią misiją Marse šeši astronautai galėtų išskirti tiek baltymų ir karbamido, kad pakaktų pagaminti 500 kg „AstroCrete“. Toks kiekis neatrodo didelis įprastoms statyboms, tačiau Marse būtų taikomas metodas, kai betonas naudojamas tik laikančiosioms ir labiausiai apkrautoms konstrukcijos dalims. 

Skaičiuojama, jog vienas astronautas galėtų suteikti pakankamai baltymų ir karbamido, kad Marso bazė būtų išplėsta dar vienam papildomam astronautui priimti. 

Comments are closed.

Pin It