Sovietų šuo kosmonautas Laika buvo pirmasis aplink Žemę apskridęs gyvūnas. Kokie kiti gyvūnai yra kilę į kosmosą ir kodėl?
Pirmą kartą gyvūnus į kosmosą išskraidino amerikiečių mokslininkai 1947 m. – vaisinės muselės kilo iš nacistinės Vokietijos konfiskuotoje raketoje. Raketa kirto 100 km virš Žemės paviršiaus esančią ribą tarp atmosferos ir kosminės erdvės (vadinamąją Karmano liniją) ir pakilo į 109 km aukštį.
Vėliau kilo vapsvos, lėtūnai, pelės, katės, šunys, vėžliai, šimpanzės, kiškiai, varlės, žuvys, sraigės, jūrų kiaulytės ir, žinoma, žmonės. Paprastai mokslininkai į kosmosą skraidindavo gyvūnus norėdami sužinoti, kaip ilgai trunkanti nesvarumo būsena paveikia raumenis bei kaulus ir kokią įtaką ląstelėms turi ilgalaikė kosminė spinduliuotė. Gyvūnų kelionių metu surinkti duomenys buvo panaudoti kuriant erdvėlaivius ir skafandrus astronautams. Tokiu būdu gyvūnai nutiesė kelią saugesnėms pilotuojamoms misijoms. Deja, dauguma žmonijai pakelti sparnus į kosmosą padėjusių gyvūnų žuvo kelionėse. Garsiausiasis iš jų – šuo Laika – mirė dėl perkaitimo, kai sugedo kapsulės Sputnik 2“ aušinimo sistema. Pirmoji beždžionė kosmose Albertas II mirė nusileidimo metu 1949 m. dėl neišsiskleidusio parašiuto. Kita vertus, 2003 m. sensacingai išgyveno visos apvaliosios kirmėlės, buvusios erdvėlaivyje „Columbia“, kuris dėl karščio ir trinties subyrėjo 60 km aukštyje ir nusinešė septynių įgulos narių gyvybes.
Comments are closed.