Priešais vėjo jėgaines sudaryta kliūtis gali padidinti vėjo greitį aukštesniuose oro sluoksniuose ir net iki 10 % padidinti sugeneruojamos energijos kiekį.
Vėjo jėgainės yra svarbios priemonės pereinant nuo iškastinio kuro (anglies, naftos ir gamtinių dujų) prie atsinaujinančiųjų energijos išteklių. Olandų mokslininkai išrado metodą, kaip 10 % pagerinti vėjo turbinų efektyvumą.
Žinoma, pirma į galvą šaunanti mintis – kad plokščias kraštovaizdis be jokių kliūčių (kalvų, namų, augmenijos) turėtų sukurti smarkiausius vėjus ir būti tinkamiausias turbinoms. Tačiau yra priešingai.
Pasirodo, kliūtys gali padidinti vėjo turbinų efektyvumą. Priešais jėgainę pastatyta žema užtvara nukreipia vėją aukštyn ir taip paspartina sparnų sukimąsi. Tai reiškia, kad išsyk už kliūties esanti turbina veikia efektyviau. Deja, tyrimai parodė, kad užtvaros poveikis yra neigiamas, jei turbina yra vėjo jėgainių parke – tuomet kitos turbinos praranda daugiau efektyvumo nei gauna pirmoji.
Tventės universiteto (Nyderlandai) mokslininkai rado sprendimą: laboratorijoje jie modeliavo įvairių aukščių, pločių ir skirtingai išdėstytas kliūtis priešais 24 vėjo jėgainių parką ir atrado tinkamiausias, leidžiančias iki 10 % padidinti viso parko efektyvumą. Užtvaros turi būti maždaug 1/10 jėgainės aukščio, o jų plotis – penkis kartus didesnis nei aukštis. Pastačius tokias sienas ar medžių eiles, visa vėjo turbinų eilė gauna naudos iš pagreitėjusio vėjo.
Šie rezultatai rodo, kad nepaisant dešimtmečiais kauptos patirties inžinieriai vis dar gali tobulinti vėjo turbinų technologijas. Jei visos planetos vėjo jėgainių efektyvumas išaugtų 10 %, jos pagamintų tiek elektros, kiek 50 anglimi kūrenamų elektrinių.
Comments are closed.