Gerai išsilaikę pėdsakai rodo, kad žmonės Ameriką užkariavo 7000 metų anksčiau, nei iki šiol manė mokslininkai. Į šį žemyną naujakuriai tikriausiai atvyko valtimi.
60 labai gerai išsilaikiusių pėdsakų pateikė mokslininkams tvirtų įrodymų, kad žmonės Ameriką užkariavo daug anksčiau, nei buvo manyta. Pastaraisiais metais keli radiniai tapo iššūkiu teorijai, pagal kurią žmonės į Ameriką atvyko prieš 13,5–16 tūkst. metų, kai ėmė trauktis ledynmetis.
Tuo metu ledo kepurė virš Šiaurės Amerikos buvo ištirpusi, o per Aliaską ir Kanadą atsivėrė koridorius, kuriuo galėjo migruoti akmens amžiaus žmonės iš Sibiro.
Anksčiau rasti apdoroti akmeniniai įrankiai ir gyvūnų kaulai daug informacijos neatskleidė, nes mokslininkams nepavyko išsiaiškinti, ar jie buvo sukurti žmogaus rankomis. Tačiau dabar aptikti pėdsakai suteikė patikimų žinių.
Anglijos Bornmuto universiteto mokslininkai Amerikos Naujosios Meksikos valstijoje aptiko pėdsakus, kurių amžius – 21–23 tūkst. metų. Pėdsakai buvo rasti nacionalinio Baltųjų smėlynų parko vietoje, kur tuomet buvo ežero pakrantė. Pagal pėdsakų dydį mokslininkai apskaičiavo, kad daugumą jų paliko prie ežero žaisdami vaikai ar paaugliai.
Įprastai pėdsakų amžiaus nustatyti neįmanoma, tačiau jei tuose pačiuose dirvožemio sluoksniuose yra biologinės medžiagos, anglies C14 izotopo analizė gali atskleisti jų amžių. Šiuo atveju mokslininkams labai pasisekė, nes po pėdsakais ir virš jų esančiuose sluoksniuose rasta ilgakotės rupijos sėklų, kurios padėjo nustatyti labai tikslų pėdsakų amžių.
Radinių tyrimai atskleidė, jog šią Amerikos dalį pirmieji žmonės pasiekė ne jau minėtu ledo koridoriumi, o per Ramiojo vandenyno pakrantę. Tuomet lieka tik du keliavimo būdai. Arba jie keliavo pakrante iš dabartinio Sibiro, arba plaukė valtimis. Manoma, jog prieš daugiau nei 20 tūkst. metų pakrantė buvo dengta ledu ir sunkiai įveikiama, todėl labiau tikėtina, jog žmonės atplaukė valtimi.
Comments are closed.