3D spausdintuvu pagaminto vakcinavimo pleistro paviršius padengtas mikroadatomis, kurios minimaliai įsiskverbia į odą.
Ateityje adatas gali pakeisti pleistrai su vakcina dengtomis mažytėmis adatėlėmis. Vakcinos nuo raupų, tuberkuliozės, poliomielito, koronaviruso ir kitų ligų išgelbėjo milijonų žmonių gyvybes. Tačiau norint pasiskiepyti paprastai reikalinga injekcija – procedūra, kurios kai kurie žmonės bijo ir nemėgsta.
JAV mokslininkai iš Stanfordo ir Šiaurės Karolinos universitetų sukūrė vakcinavimo metodą, kuris yra daug švelnesnis ir efektyvesnis nei įprastas dūris adata.
Tai mažas 3D spausdintuvu pagamintas vakcinavimo pleistras su miniatiūrinėmis adatėlėmis. Adatėlės yra dengtos atitinkama vakcina. Pleistras užklijuojamas ant rankos, o jo paviršiuje esančios adatėlės minimaliai prasiskverbia pro odą, ir vakcina patenka į organizmą.
3D spausdintuvai leido labai preciziškai ir pigiai pagaminti mažas adatėles. Palyginti su įprastu vakcinavimo metodu, pleistras turi daugybę pranašumų:
vakciną gaunantis žmogus nepatiria jokio diskomforto ar skausmo;
nereikalingi medicinos darbuotojai, nes pacientas pleistrą gali užsiklijuoti pats;
vakcinavimo pleistrus gabenti yra daug paprasčiau nei adatas, švirkštus ir vakcinų buteliukus.
Organizmas netgi lengviau pasisavina vakciną nuo 3D pleistro nei ją sušvirkštus. Kadangi tokiu būdu gauta vakcina yra veiksmingesnė, jos dozę galima gerokai sumažinti. Vadinasi, toks pat vakcinos kiekis gali apsaugoti daugiau žmonių.
Šiuo metu mokslininkai tobulina pleistrą, kad jis galėtų būti naudojamas naujo tipo mRNA vakcinoms, tokioms kaip nuo COVID-19 saugančios „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“.
Comments are closed.