Vėjo jėgainės sparnai kirsdami orą sukuria žemo dažnio garso bangas.

Yra daugybė pasakojimų, kad netoliese gyvenančių žmonių sveikata sutrinka dėl vėjo jėgainių skleidžiamo triukšmo. Ar tai gali būti tiesa?

60 m ilgio vėjo jėgainės sparnas, 150 km/h greičiu kirsdamas orą, sukelia gana didelį triukšmą. Jis gali erzinti netoliese gyvenančius žmones. 

Vėjo jėgainės skleidžia žemo dažnio triukšmą (10–160 Hz) ir infragarsą (4–20 Hz). Paprastai žmonės girdi 50–12,500 Hz diapazono garsus. Ir nors infragarso girdėti negalime, žemo dažnio triukšmą klausa fiksuoja (pavyzdžiui, kompresorių, transformatorių ar dyzelinių variklių ūžesį). 

Jei stovėsite visai arti modernios vėjo jėgainės, girdėsite triukšmą, panašų į keliamą žoliapjovės ar grandininio pjūklo. Nutolus 100 m atstumu, jėgainės garsas bus tolygus įprastam žmonių pokalbiui. Keletas tyrimų parodė, kad tiek infragarsas, tiek žemo dažnio triukšmas, kurį skleidžia vėjo jėgainės, yra gerokai mažesni už sveikatai nekenksmingas ribines vertes, kurias yra nustačiusios tokios šalys kaip Danija.

2014 m. Masačusetso technologijos instituto (JAV) mokslininkai paskelbė išsamų jėgainių poveikio žmonių sveikatai tyrimą. Jie padarė išvadą, kad triukšmas neturi tiesioginės įtakos mūsų sveikatai, tačiau gali erzinti jautresnius žmonės ir sukelti miego sutrikimus bei galvos skausmus. Keleto vėlesnių tyrimų rezultatai buvo tokie patys.

Tyrimai rodo, kad mūsų girdimas triukšmas priklauso ne tik nuo garso lygio, bet ir nuo kitų veiksnių. Pavyzdžiui, jei matote jėgainę pro savo namų langą, garsas atrodo daug labiau erzinantis, o jei vėjo jėgainė jums generuoja pinigus, triukšmas tampa pakenčiamesnis. 

Kuo vėjo jėgainė didesnė ir arčiau pastatyta, tuo didesnį triukšmą girdime. 

Didelės jėgainės skleidžia didesnį garsą nei mažos. 100 m aukščio vėjo jėgainės keliamas triukšmas yra priimtinas žmonėms, esantiems už 400 m nuo jos. 

GARSAS PRIMENA ŽOLIAPJOVĘ

1. Esant prie pat vėjo jėgainės, jos skleidžiamas triukšmo lygis atitinka žoliapjovės garsą (maždaug 105 dB), o esant 30 m atstumu – plaukų džiovintuvo garsą (maždaug 90 dB). 

SUMAŽĖJA IKI POKALBIO GARSO LYGIO

2. 40–50 m atstumu triukšmo lygis sumažėja iki 80 dB ir atitinka siurblio skleidžiamą triukšmą, o esant 80–90 m atstumu tampa panašus į įprastą pokalbį (60 dB). 

BURZGIA KAIP ŠALDYTUVAS

3. Nutolus per 400 m, triukšmo lygis nukrinta iki 40 dB ir atitinka šaldytuvo burzgimą. Šalia 100 m aukštį siekiančių jėgainių gyventojai įsikuria ne mažesniu nei 400–500 m atstumu. 

Comments are closed.

Pin It