Kas nutiks išorinėms planetoms, kai Saulė išsiplės ir savo mirties ciklo metu praris vidines planetas? Ar jos bus nustumtos tolyn, ar išgyvens Saulės mirtį?
Maždaug po 5 mlrd. metų Saulė žus. Pirmiausia ji išsipūs iki raudonosios milžinės, o vėliau subliūkš ir virs baltąja nykštuke.
Mokslininkai nesutaria, ar išsipūsdama Saulė pasiglemš tik Merkurijų ir Venerą, ar pražūtingas likimas laukia ir Žemės. Vis dėlto neabejojama, kad mūsų planetoje temperatūra taip pakils, kad gyvybės joje nebeliks.
2021 m. Berno universiteto (Šveicarija) mokslininkai atrado į Jupiterį panašią planetą, skriejančią aplink baltąją nykštukę. Ši žvaigždė jau išgyveno dramatišką mirtį, kokia ateityje laukia ir Saulės.
Planeta MOA-2010-BLG-477Lb sveria maždaug tiek pat, kiek Jupiteris, ir nuo savo žvaigždės yra nutolusi panašiu atstumu. Planetos išlikimas yra tvirtas įrodymas, kad Jupiteris, Saturnas, Uranas ir Neptūnas egzistuos ir po Saulės mirties, tačiau Saulės mirtis vis tiek turės įtakos. Virsdama raudonąja milžine, Saulė neteks iki trečdalio savo masės, todėl planetos bus nustumtos tolyn.
Pasak vieno iš 2021 m. atradimą padariusių tyrėjų Joshua Blackmano, tai bus laikina. „Tikriausiai įvyks taip, kad Jupiterio, Saturno, Neptūno ir Urano orbitos pailgės, o, daliai šias planetas sudarančių dujų išgaravus, jos vėl bus pritrauktos arčiau Saulės. Kiek planetos pajudės, priklauso nuo jų orbitų ir masės“, – „Iliustruotajam mokslui“ aiškino J. Blackmanas.
Pasak mokslininkų, aplink daugiau nei pusę baltųjų nykštukių tebeskrieja dujinės milžinės.
Comments are closed.