Dauguma žinduolių turi plaukų arba kailį, o kaip banginiai?

Dauguma vandenyno gyventojų neturi plaukų, bet viena gyvūnų grupė išsiskiria. Banginiai yra jūrų žinduoliai, o žinduoliams būdingi plaukai arba kailis. 

Vis dėlto banginiams plaukai trukdytų judėti vandenyje ir būtų labai nepraktiški, todėl šių žinduolių plaukai beveik išnyko tada, kai jų protėviai prieš 40–50 mln. metų paliko sausumą ir persikėlė į vandenį.

Banginiai turi evoliucijos nepaliestų plaukų likučių – paprastai 30–100 plaukų. Kai kurių rūšių banginių plaukai beveik nematomi, o kitų rūšių atstovai plaukuoti būna tik embriono stadijos. Plaukų folikulų daugiausia yra ant snukio ir aplink žandikaulius – tose pačiose vietose, kuriose daugelis sausumos žinduolių turi ūsus.

Vienus labiausiai matomų plaukelių turi kuprotieji banginiai. Ant jų galvų esantys gumbeliai vadinami gumburėliais. Juose yra folikulų su plaukų struktūromis. Tai padeda banginiams pajusti prisilietimą ir vibraciją vandenyje. Taigi, nors plaukeliai yra evoliucijos reliktas, kai kurių rūšių atveju jie vis dar atlieka tam tikrą funkciją.

Suaugę banginiai turi apie 30–100 plaukų. Plaukelių skaičius ir jų išsidėstymas skiriasi priklausomai nuo rūšies.

Comments are closed.

Pin It