Sporte moterys ir vyrai tarpusavyje nekonkuruoja, nes pernelyg skiriasi jų fizinė jėga. Kodėl taip yra?

Daugumoje sporto šakų vyrai ir moterys vieni su kitais nekonkuruoja. Paprastai vyrai yra fiziškai stipresni – vidutinis vyras turi 61 % daugiau raumenų masės nei vidutinė moteris.

Skirtumas tarp lyčių itin ryškus viršutinėje kūno dalyje. Vidutinis vyras turi 75 % daugiau raumenų masės rankose ir 90 % daugiau jėgos viršutinėje kūno dalyje nei vidutinė moteris. Viršutinė kūno dalis vyrams itin daug pranašumo suteikia tokiose kovinio sporto šakose kaip boksas ir mišrieji kovos menai.

Eksperimento metu ištirta 20-ies vyrų ir 19-os moterų (visi fiziškai aktyvūs ir geros formos) smūgio jėga. Vidutiniškai vyrų jėga buvo 162 % didesnė nei moterų. Net silpniausias vyras buvo stipresnis už stipriausią moterį.

Pagrindinė tokio vyrų pranašumo priežastis – vyriškas lytinis hormonas testosteronas. Prieš brandą berniukų ir mergaičių fizinė jėga ir testosterono lygiai būna panašūs, tačiau pradėjus bręsti berniukų sėklidės pagamina 30 % daugiau testosterono. Tai reiškia, kad vyrų kraujyje yra 15–20 % daugiau testosterono. Šis hormonas svarbus formuojantis raumenų masei, kaulams ir raudoniesiems kraujo kūneliams, todėl jis turi daug įtakos mūsų fiziniam pajėgumui. 

Vidutinio vyro kūne taip pat yra 12 % daugiau baltymo hemoglobino, kuriais raudonieji kraujo kūneliai perneša deguonį. Vadinasi, vyrai gauna ir daugiau „kuro“ raumenims nei moterys.

Comments are closed.

Pin It