Šis mėsėdis gyvūnas nuo galvos iki kojų siekė 10 m ir medžiojo pietinėse Anglijos pakrantėse. Jo masė leidžia teigti, kad veikiausiai tai buvo didžiausias kada nors Europoje gyvenęs sausumos žinduolis.

Jis vaikščiojo ant dviejų kojų, o galva buvo panaši į krokodilo. Šis gyvūnas Europos žemyne gyveno kreidos periodu, maždaug prieš 125 mln. metų.

Vaito saloje Lamanšo sąsiauryje, kreidos nuosėdose, paleontologai aptiko teropodo, vadinamo spinozauridu, fosilijų fragmentų. 

– Tai buvo milžiniškas gyvūnas, ilgesnis nei 10 m, veikiausiai svėręs kelias tonas. Sprendžiant iš kai kurių matmenų, tai turbūt vienas didžiausių kada nors Europoje atrastų plėšriųjų dinozaurų. Galbūt netgi didžiausias, kokį šiuo metu žinome, – pasakojo fosilijų tyrimui vadovaujantis doktorantas Chrisas Barkeris.

Anot tyrėjo, apie šį gyvūną turime mažai informacijos, bet jos pakanka norint įsitikinti, kad jis buvo milžiniškas.

Mokslininkai atrado spinozaurido stuburo slankstelių, dubens ir uodegos kaulų fragmentų. Deja, neaptikta nei dantų, nei kaukolės liekanų.

– Jis išties milžiniškas, – tvirtina kaulų tyrime dalyvavęs biologas Neilas Gostlingas. – Tikėkimės, kad pavyks rasti daugiau fosilijų. Džiaugtumės radę kaukolę arba dantų.

Dantų analizė mokslininkams suteiktų daugiau galimybių nustatyti šio dvikojo milžino vietą spinozauridų šeimos medyje. Jei jis buvo panašus į kitus giminaičius, jo dantys puikiai tiko sugauti tokį mažą grobį kaip žuvys, tačiau gali būti, kad jis mito ir į krantą išplautomis kitų dinozaurų maitomis.

Kol nesugalvotas tinkamesnis pavadinimas, mokslininkai šį gyvūną vadina baltųjų uolienų spinozauridu pagal geologinį sluoksnį, kuriame rasti kaulai. Tose kreidos uolienose dažnai tūno dinozaurų liekanos. 2021 m. tie patys mokslininkai aptiko kitų dviejų spinozauridų, kurie siekė maždaug 9 m ilgį, fosilijų.

Naujausias radinys iš dalies patvirtina mokslininkų nuomonę, kad spinozauridai prieš maždaug 150 mln. metų atsirado Vakarų Europoje ir išplito iš jos.

– Jei šis gyvūnas tikrai spinozauridas, tai paremia pernai mūsų iškeltą teoriją, jog spinozauridai atsirado Europoje, paskui migravo į Šiaurės Afriką, kurioje randama tikrųjų spinozauridų, o tada – į Pietų Ameriką, – aiškino N. Gostlingas.

Mokslininkų dėmesį patraukė ir įdomi kaulų liekanų detalė: dubens kaule buvo nykščio dydžio „tunelių“. Tyrėjų komanda mano, kad juos galėjo palikti kaulais mintančios lervos.

Comments are closed.

Pin It