Turiu keletą pažįstamųjų, kurie teigia matę vaiduoklį. Aš pats niekada nesu patyręs nieko paranormalaus. Kodėl kai kurie žmonės susiduria su tokiais reiškiniais?

PSICHOLOGIJA Siekiant atsakyti į šį klausimą, buvo sukurta skirtingų teorijų.

Labiausiai moksliškai pagrįstam tyrimui atstovauja psichologijos profesorius Michielis Van Elkas iš Leideno universiteto Nyderlanduose. Jis tyrinėjo paranormalius reiškinius, t. y. įvykius, kurie, atrodo, pranoksta gamtos dėsnius.

M. Van Elko tyrimų duomenimis, vaiduoklius matantys žmonės yra labiau linkę pasitikėti savo intuicija ir emocijomis, tačiau mažiau vadovaujasi analitiniu mąstymu. Dėl to įvykius jie dažniau interpretuoja taip, tarsi už jų slypėtų kokia nors jėga. Pavyzdžiui, kai jiems sėdint svetainėje nuo koridoriuje esančio stalo nukrenta raktai, jie tai laiko paranormaliu reiškiniu.

M. Van Elko atlikto eksperimento dalyviai turėjo atspėti, kurioje kortų malkos vietoje yra tam tikra žaidimo korta. Rezultatai parodė, kad žmonės mąsto dvejopai. Viena grupė savo sėkmingus bandymus malkoje rasti konkrečią kortą priskyrė sėkmei. Šie žmonės retai mato vaiduoklius. Kitai grupei priklausantys asmenys teigė, kad jaučia arba tiesiog intuityviai žino, kuri korta yra ta, kurią reikia rasti. Pasak M. Van Elko, tokio tipo žmonės yra daug labiau linkę tikėti paranormaliais reiškiniais.

Nėra tikslių duomenų, kokia dalis žmonių tiki, kad matė vaiduoklius, tačiau, vieno 2009 m. amerikiečių mokslininkų atlikto tyrimo duomenimis, šis skaičius siekia 18 %.

Vaiduoklių ieškotojų smegenys ypatingos

Smegenų skenavimo rezultatai ir mąstymo modelių tyrimai atskleidžia, kuo skiriasi žmonės, dažnai susiduriantys su paranormaliais reiškiniais, ir tie, kurie niekada su jais nesusiduria.

SMEGENYS ĮŽVELGIA RYŠIUS TARP ATSITIKTINUMŲ

1 Olandų psichologijos profesorius Michielis Van Elkas įrodė, kad su paranormaliais reiškiniais susidūrę žmonės linkę įžvelgti prasmę ir ryšius tarp įvykių, kurie kitiems atrodo atsitiktiniai. 

PUSRUTULIAI KOMUNIKUOJA TARPUSAVYJE

2 Amerikiečių psichologijos profesorė Christine Simmonds-Moore rado įrodymų, kad su paranormaliais reiškiniais susidūrusių žmonių nerviniai signalai tarp abiejų smegenų pusrutulių yra intensyvesni.

SĄMONĖ REMIASI PASĄMONE

3 Australų parapsichologas Michaelas Thalbourne’as įrodė, kad kai kurių paranormalios patirties turinčių žmonių sąmonė nėra aiškiai atskirta nuo jų nesąmoningos atminties. Tai vadinama transliminalumu.

Comments are closed.

Pin It