Mokslininkai atidžiai ištyrė žarnyno bakterijas ir atskleidė naują nutukimo kaltininką. Jis lėtina riebalų deginimą ir didina II tipo diabeto riziką.

ŽMONĖS Nuo 1975 m. nutukusių žmonių skaičius pasaulyje patrigubėjo. Jei nesiimsime jokių veiksmų, iki 2035 m. nuo antsvorio kentės pusė pasaulio gyventojų. 

Apie tai perspėja Pasaulinė nutukimo federacija ir viso pasaulio mokslininkai, susirūpinę dėl nutukimo epidemijos. 

Dabar paaiškėjo, kad nutukimą gali lemti sudėtingesnis mechanizmas, nei manyta. Notingamo Trento universiteto (Jungtinė Karalystė) tyrėjai įrodė, kad prie nutukimo gali prisidėti žarnyno bakterijų fragmentai. Tyrėjai daugiausia dėmesio skyrė vadinamiesiems endotoksinams, kurių yra žarnyno bakterijų ląstelių sienelėse ir kurie išsiskiria joms trūkus arba ištirpus.

Sveikuose žarnynuose susidarantys atliekų produktai yra natūrali ir nepavojinga bakterijų ir mūsų virškinimo sistemos ciklo dalis, tačiau jie gali sukelti problemų, jei žarnyno barjeras tampa trapus ir nesandarus ir toksiškų medžiagų patenka į kraują. Ankstesni tyrimai parodė, kad nutukusių žmonių žarnynas gali būti ne toks atsparus, o naujame tyrime mokslininkai daugiausia dėmesio skyrė endotoksinų poveikiui organizmo riebalų ląstelėms.

Jie nustatė, kad endotoksinai kenkia riebalų ląstelėms ir jų gebėjimui virsti energiją deginančiomis rudosiomis riebalų ląstelėmis, todėl ima kauptis riebalai, gali padidėti svoris ir atsirasti medžiagų apykaitos sutrikimų, pavyzdžiui, II tipo diabetas.

Mokslininkai ištyrė 156 asmenis, 63 iš jų buvo priskiriami nutukusiems, o 26 buvo atlikta bariatrinė operacija. Buvo paimti tiriamųjų kraujo ir riebalų mėginiai. Jie parodė, kad nutukusių žmonių baltosios riebalų ląstelės yra mažiau linkusios transformuotis į sveikesnes rudąsias riebalų ląsteles. Pasak tyrėjų, šį skirtumą gali lemti nutukusių tiriamųjų kraujyje esantis didesnis endotoksinų kiekis. Jie taip pat nustatė, kad bariatrinės operacijos gali sumažinti endotoksinų kiekį kraujyje ir pagerinti riebalinių ląstelių būklę.

Comments are closed.

Pin It