Tikėtina, kad, pasinaudoję kosmine observatorija „Gaia“, grupė astronomų išsiaiškino mūsų galaktikos kilmę.

Mūsų Paukščių Tako galaktika yra tokia didelė, kad sunku net suvokti. Saulė tėra viena iš šimtų milijardų galaktikoje esančių žvaigždžių, aplink kurias sukasi milijardai planetų. Manoma, kad mūsų galaktika susiformavo prieš maždaug 13,2 mlrd. metų, tačiau iki šiol nėra iki galo išsiaiškinta, kaip tai nutiko. 

Dabar grupė astronomų iš Maxo Plancko astronomijos instituto mums gali suteikti naujų žinių.

Gali būti, kad naudodamiesi kosminio teleskopo „Gaia“ duomenimis, jie nustatė kai kuriuos mažus fragmentus, davusius pradžią mūsų milžiniškai spiralinei galaktikai. Pasak astronomų, du fragmentai, kurie matomi ir šiandien, prieš 12–13 mlrd. metų susijungė su ankstyvąja Paukščių Tako versija.

„Nuostabu tai, kad apskritai galime aptikti tokias senas struktūras“, – aiškina Maxo Plancko astronomijos instituto tyrimų vadovas Khyati Malhanas.

„Nuo tada, kai šios žvaigždės gimė, Paukščių Takas taip smarkiai pasikeitė, kad nesitikėjome taip aiškiai jas pamatyti. Tai padaryti leido precedento neturintys duomenys, kuriuos gauname iš „Gajos“, – sako astronomas.

Dvi ankstyvąsias galaktikas astronomai pavadino Šakte ir Šiva. Šį atradimą jie palygino su archeologų aptiktomis pirmosiomis gyvenvietėmis, vėliau išaugusiomis į didelį šiuolaikinį miestą.

Šis atradimas grindžiamas 6 mln. žvaigždžių žemėlapiais, gautais vykdant didelio masto Europos kosmoso agentūros misiją „Gaia“. Jos tikslas – sudaryti trimatį Paukščių Tako žemėlapį ir atlikti tiksliausius milijardų galaktikos žvaigždžių matavimus.

Comments are closed.

Pin It