Teko girdėti, kad žmonės pagal natūralų miego režimą skirstomi į A ir B tipų asmenybes. Ar šie tipai yra tikri? O gal tai – tik mitas?

Moksliškai įrodyta, kad žmonės turi skirtingus natūralius miego režimus. Du pagrindiniai žinomiausi režimai – A ir B tipų. A tipo asmenybės keliasi anksti, bet anksti ir pavargsta, o B tipo asmenybės pabunda vėliau, bet gali darbuotis ilgiau. A ir B tipų asmenybes pirmasis aprašė vokiečių psichiatras Emilis Kraepelinas XX a. pradžioje. Idėjos apie šiuos du tipus jam kilo kalbantis su pacientais, kurie dažniausiai atitikdavo vieną ar kitą kategoriją.

Mokslininkai žmogui tinkamiausią miego režimą vadina jo chronotipu. 2017 m. septynių amerikiečių atliktas tyrimas sufleruoja, kad chronotipas yra užkoduotas genuose. Mokslininkai analizavo dvynius, kurie užaugo atskirai, ir išsiaiškino, kad nepriklausomai nuo aplinkos, jų chronotipai buvo vienodi. 

Tai būtų logiška iš evoliucijos požiūrio taško, nes tokiu būdu senovinės medžiotojų-rankiotojų bendruomenės beveik visą laiką turėdavo budinčių žmonių. Tai buvo labai svarbu gyvenant vietovėse su grobuonimis, konkuruojančiomis gentimis ir pan. 

Įrodyta, kad egzistuoja mažiausiai du chronotipai, tačiau jų gali būti ir daugiau. 2017 m. rusų mokslininkų publikuotas tyrimas sufleruoja, kad gali būti net šeši natūralūs miego režimai. 

Nepaisant skirtingų režimų, suminis miego poreikis praktiškai visiems žmonėms vienodas. Mokyklinio amžiaus vaikams ir paaugliams reikia 8–11 valandų miego, o suaugusiems žmonėms – 7–9 val.

Įrodyta, kad egzistuoja A ir B tipų asmenybės. Tačiau, anot rusų mokslininkų, yra dar keturi kiti tipai.

MAŽAS DIDELIS

RYTINIS TIPAS (A ASMENYBĖ)

A tipo asmenybės keliasi anksti, dienos viduryje būna vidutinio budrumo, bet vakare pavargsta anksti.

VAKARINIS TIPAS (B ASMENYBĖ)

B tipo asmenybės keliasi vėlai, dienos viduryje būna vidutinio budrumo, o aktyviausi – naktį.

ITIN AKTYVUS TIPAS

Paprastai tokį miego režimą turintieji pasižymi išties aukštu budrumu visą dieną.

MIEGUISTAS DIENĄ TIPAS

Šio tipo žmonės būna budrūs ryte, pavargsta dienos viduryje, o vakare būna vidutinio budrumo.

DIENINIS TIPAS

Šio tipo žmonės atsikelia mieguisti, būna labai aktyvūs dienos viduryje, o vakare – vidutinio budrumo.

VIDUTINIO AKTYVUMO TIPAS

Šio tipo žmonės visą dieną palaiko pastovų, bet nedidelį energijos lygį.

Comments are closed.

Pin It