Visą skepticizmą skiepų atžvilgiu galima atsekti iki britų gydytojo, 1998 m. moksliniame straipsnyje apkaltinusio MMR skiepą sukeliant autizmą. Ši gydytojo išvada paskatino milijonus tėvų atsisakyti skiepo, tačiau vėliau paaiškėjo, kad jo darbas – gryna klastotė.

Jei tymų virusas turėtų rankas, neabejotinai būtų jas su džiaugsmu trynęs 1998 m. vasario 28 dieną. Ilgą laiką efektyvus MMR skiepas jį tvirtai ir griežtai kontroliavo, tačiau tądien truputį prasivėrė durys į laisvę. Durys – mokslinis anglų gydytojo Andrew Wakefieldo (Karališkoji laisvoji ligoninė Londone) mokslinis straipsnis, publikuotas geros reputacijos žurnale „Lancet“. Atlikęs tyrimą, kuriame dalyvavo 12 vaikų, gydytojas siūlė atkreipti dėmesį į ryšį tarp autizmo, žarnyno ligų ir MMR skiepo nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės. Anot A. Wakefieldo, skiepas atakuoja žarnyną, kažkaip paveikia smegenis, todėl vaikams per kelias dienas išsivysto autizmas.

Straipsnis sulaukė dėmesio už mokslo pasaulio ribų ir vos po kelerių metų jo pasekmes buvo galima pastebėti ligų statistikoje. Daugybė tėvų nusprendė neskiepyti vaikų MMR skiepu ir tymų virusas greitai pasinaudojo neapsaugotų vaikų pažeidžiamumu. Vos per penkerius metus susirgimų tymais skaičius Jungtinėje Karalystėje padvigubėjo. Deja, neskiepytiems vaikams iš to nebuvo jokios naudos, nes A. Wakefieldo tyrimas daugeliu atžvilgių yra klastotė. Tačiau kol tai buvo įrodyta, praėjo ne vieni metai, o straipsnis jau sukūrė plačiai paplitusį skeptišką požiūrį į skiepus, vis dar matomą skiepijimo statistikoje.

Straipsnio tęsinį skaitykite gegužės-birželio numeryje

Parašykite atsiliepimą

Pin It