Interneto didžiausia stiprybė kartu yra ir jo didžiausia silpnybė. Jis net silpniausiems asmenims suteikia galimybę pasisakyti prieš visą pasaulį, tačiau kartu suteikia prieigą prie pasaulinės auditorijos nefiltruotoms melagingoms ir iškreiptoms naujienoms. Žiniasklaidos priemonės, skubėdamos vaikytis skaitytojus ir paspaudimus, šią problemą tik padidina. Mes bandome tai kompensuoti mažu vadovu, kaip kritiškai įvertinti naujienų šaltinius.
-
Antraštė skamba pernelyg gerai, kad būtų tiesa
Antraštėje dažnai tiesa šiek tiek iškreipta, todėl skaitykite toliau, kad sužinotumėte, ar straipsnis gali pateikti įvairiapusiškesnį vaizdą.
-
Straipsnyje nenurodyta, iš kur gauta informacija
Svarbu pateikti rezultatų šaltinį, nes tai leidžia patikrinti, ar mokslininkas patikimas. Taip pat galite pamatyti, ar kitos žiniasklaidos priemonės mini tuos pačius rezultatus. Jei jie apie eksperimentą rašo labai skirtingai, gali būti naudinga rasti originalų straipsnį arba pažiūrėti, ar pats mokslininkas komentavo savo tyrimo išvadas.
-
Išvada menkai pagrįsta
Paprastai mokslininkai naudoja aiškiai apibrėžtas statistikos formules, kurios leidžia įvertinti atskirų eksperimento matavimų, tiriamųjų skaičiaus ir skirtumų tarp atskirų tiriamųjų poveikį. Taip pat tiriamųjų skaičius turi būti didelis, kad išvada būti pagrįsta.
-
Negirdėtas šaltinis
Straipsnis turi būti pateikiamas rimtame ir neutraliame šaltinyje. Tyrimas rodo, kad maždaug pusė amerikiečių, skaitydami naujienas socialiniuose tinkluose, nepastebi jų šaltinių. Tai gąsdina, nes dauguma žiniasklaidos priemonių turi politinių tikslų arba neturi reikiamo autoriteto. Visada patikrinkite naujienų šaltinius, kad žinotumėte, ar jie patikimi.
-
Straipsnyje pernelyg užtikrintai tvirtinama
Net labai gerai atliktas eksperimentas gali tik paremti teoriją, o ne ją įrodyti, nes visi moksliniai metodai turi savo silpnų vietų, ir tai turėtų atsispindėti straipsnyje. Be to, konkretus medžiagos poveikis vienoje tiriamųjų grupėje beveik niekada nebūna universalus visiems.
-
Neaprašyti taikyti moksliniai metodai
Kai straipsnyje aprašomas eksperimento metodas, galima įsitikinti, ar eksperimentas tikrai gali pagrįsti mokslininkų teiginius.
-
Rezultatų nepatvirtino kiti mokslininkai
Prieš publikuojant mokslo straipsnį, mokslininkų naudotus tyrimo metodus, rezultatus ir išvadas turėtų patikrinti tinkamos kvalifikacijos, nepriklausomų mokslininkų kolegija. Šis procesas, vadinamas tarpusavio peržiūra, taikomas automatiškai, jei straipsnį numatoma publikuoti moksliniame žurnale, bet ne tada, kai straipsnis tik įkeliamas į mokslininko svetainę.