Nuo tada, kai evoliucija atskyrė žmogų nuo beždžionės, pasikeitė trys genai. Todėl mūsų smegenys nuo gorilos skiriasi net 7 milijardais ląstelių.

Per 14 mln. metų žmogaus smegenys užaugo nuo 0,5 kg (tokias turėjo mūsų ankstyvieji protėviai) iki 1,4 kg. Galimi to „kaltininkai“ – trys neseniai identifikuoti genai.

Šiuos genus pastebėjo Kalifornijos mokslininkai, tirdami makakos smegenų ląsteles. Jie augino gyvūno smegenų audinį laboratorijoje, didžiausią dėmesį skirdami genams NOTCH, kurie lemia embrionų kamieninių ląstelių vystymąsi. Mokslininkai ištyrė, kad žmonės turi tris aktyvius genus NOTCH 1 chromosomoje, kurių neturi nei makakos, nei mums artimiausios giminaitės šimpanzės ir gorilos. Kadangi tai būdinga tik žmonėms, galima atkurti mūsų evoliucijos istoriją.

Pirmasis genas atsirado kaip dalinė geno iš 1 chromosomos kopija apytikriai prieš 14 mln. metų, prieš žmonėms atsiskiriant nuo beždžionių. Po 11 mln. metų genas buvo atkurtas, tai įvyko kaip tik tuo metu, kai žmogaus smegenys pradėjo augti. Vėliau genas buvo nukopijuotas dar du kartus. Kiti mokslininkai išsiaiškino, kad trys genai nustato vieno baltymo genetinį kodą. Dėl šio baltymo kamieninės smegenų ląstelės pasidalija į keturias nervų ląsteles vietoj dviejų. Todėl mes ir turime daug daugiau nervų ląstelių nei beždžionės.

ŠIMPANZĖS

Smegenų žievėje

yra 6,2 milijardai nervų ląstelių

 

GORILOS

Smegenų žievėje

yra 9,1 milijardo nervų ląstelių

 

ŽMONĖS

Smegenų žievėje

yra 16 milijardų nervų ląstelių

Write A Comment

Pin It