Naujo tyrimo duomenimis, modifikavus apsaugą nuo saulės spindulių reguliuojančius sojų pupelių genus, derlius gali padidėti 20 procentų.

GAMTA Dauguma žmonių savo sodus puoselėja naudodami permakultūrą, trąšas ir piktžoles, tačiau mokslininkai geresniam derliui užtikrinti pasitelkė dar vieną metodą. Jie pakeitė sojų pupelių genus, kad jos sugertų daugiau saulės šviesos ir tai paskatintų fotosintezę.

Stephenas Longas – pagrindinis šio atradimo mokslininkas. Jis tikisi, kad metodą, kuris kol kas tinka sojoms ir tabakams, bus galima pritaikyti ir daugiau augalų. 

Trumpai tariant, mokslininkai pakeitė sojų pupelių reaktyvumą, kad augalai fotosintezei naudotų kuo daugiau saulės šviesos.

Kai saulės spinduliai per intensyvūs, augaluose aktyvuojasi gynybinis mechanizmas, dėl jo sugerta saulės energija iš augalų išeina šilumos energijos pavidalu ir nėra panaudojama fotosintezei. Apsauga nuo saulės augalams yra gyvybiškai svarbi, tačiau, spindulių intensyvumui sumažėjus, šis apsauginis mechanizmas turi išsijungti. Tam prireikia kelių minučių, o uždelsimas lemia mažesnį derlių.

Mokslininkams pakeitus fotoapsaugą sojų pupelėse reguliuojančius genus, vidutinis pupelių derlius padidėjo 20 procentų.

Vienas pagrindinių naujojo tyrimo mokslininkų, Ilinojaus universiteto (JAV) ir Lankasterio universiteto (Jungtinė Karalystė) profesorius S. Longas, mano, jog gauti rezultatai yra įspūdingiausi per visą jo karjerą.

S. Longas fotosintezę tyrinėja nuo 8 deš. ir vadovauja projektui „RIPE“ (angl. Realizing Increased Photosynthetic Efficiency – liet. „Fotosintezės efektyvumo didinimas,“), vienas šio projekto uždavinių – sojų pupelių genetinis modifikavimas.

„Žmonės skeptiškai vertino fotosintezės pagerinimo idėją, tačiau mes įrodėme, kad tai iš tikrųjų galima padaryti. Tai padės paspartinti maisto gamybą visame pasaulyje“, – sakė jis BBC.

Comments are closed.

Pin It