Nedidelės daugiašerės kirmėlės akys sveria 20 kartų daugiau nei visos kitos jos galvos dalys.
Ypatinga Viduržemio jūros kirmėlė gali pasigirti išlavinta rega ir padėti išspręsti evoliucinį ginčą dėl akių kilmės.
GAMTA Jūroje aplink Italijos Poncos salą galima rasti daugiašerių kirmėlių Vanadis. Beveik permatomas kirmėlės kūnas gali atrodyti niekuo neišsiskiriantis, tačiau galvos gale yra dvi milžiniškos raudonos akys.
Kopenhagos (Danija) ir Lundo universitetų (Švedija) mokslininkai ištyrė daugiašerę kirmėlę ir išsiaiškino, kaip jos akys tapo tokios didelės.
Kirmėlės Vanadis akys sveria maždaug 20 kartų daugiau nei visos kitos jos galvos dalys, o kirmėlės rega yra daug labiau išvystyta nei jos artimų giminaičių. Ši savybė leidžia gyvūnui matyti mažus objektus jūros dugne ir akimis sekti judesius.
„Tai išties įdomu, nes toks gebėjimas įprastai būdingas tik stuburiniams, nariuotakojams ir kalmarams, – sako Andersas Garmas iš Kopenhagos universiteto. – Tai pirmas kartas, kai tokia rega išsiskiria minėtoms gyvūnų grupėms nepriklausantis padaras. <…> Nors ši kirmėlė yra palyginti paprastas organizmas su miniatiūrinėmis smegenimis, jos rega prilygsta pelių ar žiurkių regai.“
Didelės akys glumina mokslininkus. Tokio tipo akys turėtų būti priklausomos nuo šviesos, o kirmėlė Vanadis yra naktinis gyvūnas. Nors jos kūnas skaidrus, dėl didelių akių ji tampa matoma plėšrūnams. Taigi, kirmėlės regos pranašumai turi būti tikrai dideli, kad nusvertų milžiniškų akių trūkumą.
Mokslininkai teigia, kad kirmėlės Vanadis akys gali fiksuoti kitokio ilgio šviesos bangas nei žmogaus akys, pavyzdžiui, ultravioletinę šviesą. Tai leidžia kirmėlėms matyti bioliuminescencinius signalus.
Gali būti, jog ši kirmėlė pati šviečia, o jos skleidžiama šviesa yra bendravimo su kitomis tos pačios rūšies kirmėlėmis būdas. Matoma šviesa, pavyzdžiui, mėlyna ar žalia, pritrauktų plėšrūnų, o ultravioletinė šviesa padarytų kirmėlę matomą tik daugiašerėms kirmėlėms Vanadis.
Norint išsiaiškinti, ar taip iš tiesų yra, reikia atlikti daugiau tyrimų. Jei tai bus patvirtinta, kirmėlė galėtų išspręsti ilgą evoliucinį ginčą dėl to, ar akys Žemės istorijoje išsivystė vieną kartą, ar kelis kartus. Kirmėlių Vanadis akys yra itin sudėtingos ir išsivystė per kelis milijonus metų, o tai leidžia manyti, kad jos atsirado nepriklausomai nuo kitų rūšių akių.
Tyrėjai bendradarbiauja su Pietų Danijos universitetu, kad naują informaciją būtų galima panaudoti ateities robotikoje. Šios kirmėlės smegenys gana paprastos, tačiau jos vis tiek gali apdoroti didelį kiekį iš akių gaunamos informacijos. Pasak A. Garmo, kirmėlės nervų sistema galbūt rado išmanų duomenų apdorojimo būdą ir tai gali būti panaudota ateities robotų technologijose.
Comments are closed.