Trintukai veikia dėl paprastos trinties. Kitaip tariant, jie nutrina pieštuko žymes nuo popieriaus. Pieštuko žymes paprastai sudaro grafito ir molio medžiagų mišinys. Grafitas yra gryna anglis (C), visaip kaip deimantas.

Deimante kiekvienas anglies atomas jungiasi su keturiais kitais į tvirtą trimatę kristalinę struktūrą, o grafito atomas jungiasi tik su trimis kitais anglies atomais į plokščius lakštus.

Dėl šio nedidelio skirtumo deimantas yra viena kiečiausių medžiagų pasaulyje, o grafitas yra pakankamai minkštas, kad atsiskirtų nuo pieštuko ir priliptų prie popieriaus pluošto.

Norint, kad trintukas veiktų, būtina tam tikra cheminė sudėtis. Šiandien daugumą trintukų sudaro sintetinio kaučiuko plastifikatoriaus, sieros, kvarco miltelių ir pelenų arba kalkių mišinys. Dažnai į trintuką dar dedama cinko arba geležies oksido, kad guma įgautų spalvą.

Geras trintukas turi būti pakankamai minkštas, kad nepažeistų popieriaus, bet ir pakankamai kietas, kad pašalintų grafitą. Kartu guma turėtų būti šiek tiek lipni ir lėtai trupėti.

Kadangi veikiama trinties guma lėtai trupa nuo trintuko, grafitas pašalinamas ir iš popieriaus, ir iš trintuko. Kitu atveju grafitas priliptų prie trintuko ir tiesiog išpurvintų popierių.

Comments are closed.

Pin It