Augalų sėklos gali ilgą laiką būti po žeme, kol sudygsta. Kaip jos supranta, kad jau metas?
Sėklose yra mažų augalų embrionų, vadinamų gemalais. Jie tokios būsenos būna tol, kol aplinkos sąlygos pasidaro tinkamos augalui bręsti.
Skirtingų augalų sėkloms reikia skirtingų sąlygų, bet paprastai svarbiausias yra vanduo. Svarbi ir temperatūra bei šviesa. Per daug ar per mažai šilumos gali sulėtinti dygimą. Vienoms sėkloms, kad sudygtų, reikia šviesos, kitoms – tamsos.
Gemalą saugo apvalkalas, kurį paprastai sudaro kieti motininio augalo audiniai. Dauguma sėklų turi ir endospermo (krakmolo, baltymo ir riebalų mišinio).
Kai augalo sėkla sugeria pakankamai vandens, endospermo mitybinės medžiagos suardomos į mažesnes sudedamąsias dalis – jas gemalas panaudoja, kad augtų.
Iš sudygusios sėklos išsikišanti uodegėlė yra šaknelė. Būtent nuo jos prasideda tolesnis augalo dygimas: iš jos susidaro maža šaknų sistema, leidžianti augalėliui sugerti daugiau vandens ir mitybinių medžiagų iš dirvos.
Tada paviršiaus link ima augti hipokotilis – augalo daigo apatinė dalis. Priklausomai nuo augalo tipo, išsivynioja vienas ar du sėklos lapeliai, tuomet augalėlis būna pasiruošęs gaudyti saulės šviesą ir vykdyti fotosintezę, kad augtų toliau.
Daugumos augalų dygimo laiką nulemia aplinkos drėgnis ir temperatūra.
Comments are closed.