Kiek vandens yra mūsų planetoje, sudėjus jūrų, gėlą vandenį ir ledą? Ar bendras vandens kiekis išlieka pastovus?
Bendras vandens kiekis Žemėje per planetos geologinę istoriją nuolat kito ir kinta.
Šiandien mūsų planetoje yra maždaug 1,386 mlrd. km3 vandens, jei sudėsime vandenynų, ežerų, upių bei gruntinį vandenį, vandens garus atmosferoje, sušalusį vandenį ledynuose ir ledo kepurėse.
Prieš maždaug 4 mlrd. metų į jauną Žemę daug vandens pateko iš į ją atsitrenkusių ledinių kometų. Taip Žemė tapo vandens pilna Mėlynąja planeta. Bet nuo tų laikų tokių įvykių smarkiai sumažėjo, ledinės kometos mūsų planetos nebeaplanko. Šiandien Žemė pamažu netenka vandens.
Įvairios dalelės retsykiais ištrūksta iš Žemės gravitacijos lauko ir iškeliauja į kosmosą. Ypač dažnai tai nutinka lengviems vandenilio atomams, kurie kartu su deguonimi sudaro vandens molekules. Kaskart atmosferai netekus vandenilio, planeta netenka vieno iš vandens statybinių blokų.
Apskaičiuota, kad kiekvieną sekundę netenkame maždaug 3 kg vandenilio. Tokiu tempu per 3 mlrd. metų Žemėje nebeliks vandens, jei niekaip jo nepapildysime.
Vanduo nebūtinai turi atkeliauti iš kosmoso – jo galime rasti ir Žemės viduje. Daugiau nei 50 km gylyje gausu mineraluose esančio vandens, kurio paprastai neįskaičiuojame į vandens ratą. Dalis šio vandens ten glūdi nuo pat Žemės susiformavimo laikų. Kita dalis ten atsidūrė dėl lėtų geologinių paviršiaus ir požemio mainų.
Žemės tektoninėms plokštėms leidžiantis ir lydantis, iš mineralų išlaisvinamos vandens molekulės. Kai išsiveržia ugnikalniai, jos gali sugrįžti į Žemės paviršių.
Žemė vandens netenka trimis būdais
Planetos vandenys pamažu mąžta, kai viena iš vandens sudedamųjų dalių – vandenilis – ištrūksta į kosmosą.
PABĖGA ŠILTI ATOMAI
1 Vandenilio atomai gali taip stipriai įkaisti, tai yra įgauti daug energijos ir greičio, kad įveiktų Žemės traukos lauką.
PADEDA MAGNETINIS LAUKAS
2 Elektros krūvį įgiję vandenilio atomai gali pagreitėti dėl Žemės magnetinio lauko linijų. Jei greitis pakankamai didelis, jie iškeliauja į kosmosą.
METEORŲ SPYRIAI
3 Dideliu greičiu į Žemės atmosferą įskriejantys meteorai gali išspirti vandenilio atomus ir vandens molekules į kosmosą.
Comments are closed.