Ašarojame, kai į akį įkrenta svetimkūnis arba mus paliečia stiprios emocijos. Ar dėl skirtingų priežasčių ištryškusios ašaros skiriasi savo sudėtimi? 

Visos mūsų ašaros gaminamos ašarų liaukose, esančiose tiesiai virš išorinės akies dalies. Prie kiekvienos akies yra po 10–20 angų, pro kurias išteka ašaros. Dauguma ašarų išskiriamos siekiant mūsų jautrias akis apsaugoti nuo bakterijų ir dulkių, o paprastai per dieną pagaminama 1–1,5 ml ašarų.

Ašarų sudėtis priklauso nuo to, kokiu tikslu jos ištryško. Paprasčiausiose ašarose yra gleivių, riebalų, druskų, baktericidinių fermentų ir antikūnų. Šis mišinys mums mirksint paskleidžiamas per visą akį kaip apsauginė membrana.

Kitokios ašaros ištrykšta kaip reakcija į nemalonų išorinį poveikį, pvz.: kai pjaustome svogūnus, kurie išskiria akis dirginančias dujas. Tokių ašarų didžioji dalis yra vanduo, bet jose taip pat būna fermentų ir antikūnų, kurie iš akies išplauna svetimas medžiagas bei malšina dirginimą.

Galiausiai ašaras sukelia tokie pojūčiai kaip stresas, sielvartas ir džiaugsmas. Įrodyta, kad emocijų sukeltose ašarose būna streso hormonų. Todėl kai kurie mokslininkai mano, jog ašaros gali padėti kūnui atsikratyti medžiagų, išsiskyrusių patiriant stiprias emocijas ir stresines situacijas.

Harvardo sveikatos priežiūros leidyklos publikuoto straipsnio duomenimis, emocijų sukeltos ašaros taip pat išskiria laimės hormonus endorfinus. Šie malšina ir fizinį, ir emocinį skausmą, todėl paverkę pasijuntame geriau. 

Comments are closed.

Pin It