Standieji diskai ir USB atmintinės talpina vis daugiau duomenų. Ar ši tendencija tęsis iki begalybės, ar vis dėlto yra kažkokia fizinė riba?

Kalbant apie saugyklos talpą tūrio vienetui (kiek bitų gali tilpti viename cm3), egzistuoja teorinė riba.

Vadovaujantis mokslininkų turimomis žiniomis apie Visatą, ši riba yra maždaug 1 066 bitų viename cm3. Galima palyginti: IT specialistų vertinimu, 2025 m. visą internetą sudarys 1,4 septilijono (skaičius su 24 nuliais) bitų. 1 066 bitų viename cm3 (teorinė duomenų saugyklos riba) daugiau nei 1 050 kartų lenkia didžiausią šiuo metu egzistuojančių duomenų saugyklų informacijos tankį. Dabar didžiausiose įprastinėse USB atmintinėse telpa 4 TB – maždaug 30 trilijonų (skaičius su 12 nulių) bitų.

Kitaip tariant, saugyklos talpa galėtų dabartine sparta augti ištisus šimtmečius, artėdama prie teorinės ribos. Dabartinėmis technologijomis jos pasiekti turbūt niekada nepavyks. 1 066 bitų viename cm3 riba susijusi su Planko ilgiu (lP), taip pavadintu vokiečių fiziko Maxo Plancko garbei. Planko ilgis yra maždaug 1,6 x 10-35 m. Jis 1 022 karto mažesnis nei atomo branduolys. Paprastai kalbant, Planko ilgis yra mažiausias galintis egzistuoti atstumas. Šis ilgis taip pat leidžia apibrėžti mažiausią galimą paviršiaus plotą ir mažiausią tūrį, kokiu gali pasižymėti vieną bitą įrašantis vienas atminties elementas.

Comments are closed.

Pin It