Šveicarijos mokslininkams pavyko nenaudojant iškastinio kuro pagaminti degalus iš… oro!
ENERGIJA Oro ir laivybos transportas turi tapti draugiškesnis klimatui, kad būtų išmetama kuo mažiau CO2. Tačiau didelio masto sprendimai, įskaitant degalus be iškastinio kuro, vis dar atsilieka. Universiteto „ETH Zurich“ mokslininkai siekia tai pakeisti. Jie kuria futuristinį saulės reaktorių, paverčiantį orą ir Saulės šviesą į neutralaus anglies dioksido poveikio kurą.
Dvejus metus mokslininkai ant savo universiteto stogo eksperimentavo su nauja technologija. Ten saulės energija varomas bandomasis reaktorius iš aplinkos oro surinkdavo CO2 ir vandenį, o vėliau juos paversdavo dujomis, sudarytomis iš vandenilio ir anglies monoksido.
Vėliau šias sintetines dujas įrenginys perdirba į žibalą, metanolį ir kitus angliavandenilius, kurie gali būti naudojami kaip lėktuvų ir okeaninių laivų degalai. Deginant degalus didelio našumo varikliuose, išmetama tiek pat CO2, kiek sunaudojama jų gamybai. Taip būtų galima pereiti prie švaresnės energijos ir atsisakyti iškastinio kuro. Remiantis vienu moksliniame žurnale „Nature“ paskelbtu tyrimu, ši sistema yra pakankamai stabili esant įprastoms oro sąlygoms, kad ją būtų įmanoma taikyti pramoniniu mastu.
Mokslininkai apskaičiavo, kad jei tokios degalų gamyklos užimtų apie 1 % pasaulio dykumų ploto, to pakaktų patenkinti pasauliniam aviacinių degalų be iškastinio kuro poreikiui. Numatoma, kad vieno litro aviacinio kuro, pagaminto iš oro ir Saulės šviesos, kaina sieks apie 1,34 euro.
Ant Šveicarijos universiteto stogo esanti palydovinė antena, naudodama Saulės šviesą, orą paverčia kuru.
Comments are closed.