Nuskenavus Libijoje rastą 7 mln. metų senumo kaukolėse, išspręsta mįslė, kaip krokodilai atsirado Amerikoje.

Krokodilai gyvena Afrikoje, Australijoje, Azijoje ir Amerikoje, tačiau nėra aišku, kaip jie paplito po planetą. Ypač paleontologus glumino ryšiai tarp Afrikos ir Amerikos krokodilų rūšių. Tačiau mįslę neseniai išsprendė Libijoje rasta 7 mln. metų senumo kaukolė, priklausanti išnykusiai rūšiai Crocodylus Checchiai.

Turino universiteto (Italija) mokslininkai kompiuteriniu tomografu detaliai nuskenavo kaukolę ir palygino ją su amerikinių krokodilų kaukolėmis. Panašumas buvo toks didelis, kad mokslininkai nusprendė, jog C. Checchiai yra artimas amerikinių krokodilų protėvis. Tikėtina, jis yra naujai atrasta grandis tarp Afrikos ir Amerikos rūšių.

Ankstesni genų tyrimai parodė, kad keturios Amerikos krokodilų rūšys yra giminingos Afrikos Nilo krokodilams. Tai reiškia, kad kadaise bendras protėvis turėjo migruoti viena ar kita kryptimi. C. Checchiai yra akivaizdus kandidatas būti tuo priešistoriniu krokodilu, iš Afrikos nuplaukusiu užkariauti Amerikos. Tai turėjo nutikti prieš daugiau nei 5 mln. metų – būtent tokio amžiaus yra seniausios Amerikoje rastos krokodilų fosilijos.

Krokodilo kelionė per Atlantą buvo ilga, nes tais laikais žemynai jau buvo išsidėstę beveik taip, kaip dabar. Tačiau mokslininkai tvirtina, kad krokodilui perplaukti vandenyną nebuvo itin sunku. Ilgą laiką būnant sūriame vandenyne krokodilo kūne kaupiasi druska. Ji išskiriama per specialias liežuvio liaukas. Tai leidžia krokodilams per sūrų vandenį nuplaukti daug toliau, nei galėtų aligatoriai, kurie neturi priemonių atsikratyti kenksminga druska.

Comments are closed.

Pin It