Krabai yra tikri pionieriai, užkariaujantys naujas teritorijas. Metų metus trukęs gyvūnų istorijos tyrimas suteikė įdomių žinių apie nuolat besikeičiančią evoliucijos prigimtį.

GAMTA Prireikus krabai gali persikelti gyventi į naujas vietas, todėl šie bestuburiai garsėja gebėjimu prisitaikyti skirtingose aplinkose.

Išsamus tyrimas atskleidžia nepaprastą krabų talentą prisitaikyti prie naujos aplinkos. Harvardo universiteto mokslininkai ištyrė, kiek kartų krabai paliko savo gyvenamąją vietą – vandenyne – ir pasirinko kitą aplinką.

Šį išsamų tyrimą mokslininkai vykdė 20 metų, duomenis rinko iš įvairių šaltinių, kad suprastų krabų evoliucijos istoriją. Rezultatai rodo, kad krabai per savo egzistavimo laikotarpį daug kartų paliko vandenyną, įsikūrė sausumoje ir vėl grįžo į vandenyną.

„Mūsų tyrimai rodo, kad per pastaruosius 100 mln. metų krabai persikėlė gyventi į sausumą, o vėliau vėl grįžo į vandenyną. Tokį kraustymąsi jie pakartojo maždaug 17 kartų“, – sako pagrindinė tyrimo autorė Joanna Wolfe, Harvardo universiteto evoliucinės biologijos habilituota daktarė. 

Krabai gyvena įvairiose aplinkose. Vieni jų įsikuria tik sausumos teritorijose, kuriose yra vandens, pavyzdžiui, potvynių ir atoslūgių zonose, lagūnose ar estuarijose, o kiti yra visiškai prisitaikę gyventi sausumoje.

Krabai labai skiriasi nuo daugelio rūšių kitų gyvūnų, kurie visam laikui paliko jūrą ir persikėlė į sausumą.

„Krabams iki 100 kartų sunkiau pereiti prie sausumos gyvenimo būdo nei likti vandenyne, tačiau evoliucija kartais reikalauja, kad plėšrūnai pakeistų savo elgseną, jei nori išgyventi“, – sako J. Wolfe.

Comments are closed.

Pin It