Kaulai yra tvirčiausia kūno dalis, tačiau patiriant traumą jie gali lūžti. Kaip kaulai sugyja?

ŽMOGAUS KŪNAS Kaulinis audinys yra keturis kartus tvirtesnis už betoną. Nepaisant to, dauguma žmonių per savo gyvenimą patiria nelaimingų atsitikimų, kai lūžta vienas ar keli kaulai.

Kai toks ligonis patenka į ligoninės skubiosios pagalbos skyrių, atliekama rentgeno nuotrauka ir gydytojas nustato lūžio vietą. Kitas žingsnis – teisingai pozicionuoti lūžusio kaulo galų padėtį vienas kito atžvilgiu. Taip užtikrinama, kad kaulams sujungti reikėtų kuo mažiau naujų audinių ir kad kaulas nesugytų kreivai.

Kol kaulai sugis, jų galai turi būti tvirtai laikomi vietoje. Dažnai tam uždedamas gipso įtvaras. Jis ne tik suteikia atramą, bet ir malšina skausmą, nes neleidžia kaulo dalims judėti ir pažeisti aplinkinių audinių bei nervų.

Sudėtingais atvejais lūžusio kaulo galus gali reikėti fiksuoti metaline viela, vinimis arba sraigtais, todėl turi būti atliekama operacija.

Paprastai apatinėje kūno dalyje esantis lūžis gyja dvigubai ilgiau (16 savaičių) nei esantis viršutinėje kūno dalyje (8 savaitės). Vaikams lūžiai paprastai gyja dvigubai greičiau, o vyresnio amžiaus žmonėms šis procesas yra lėtesnis.

 

Lūžę kaulai tampa stipresni

Dėl lūžusio kaulo dažnai tenka kelias savaites ar mėnesius kęsti gipso įtvarą. Vėliau sugijęs lūžis dažniausiai tampa stipriausia kaulo dalimi.

Kraujas teka į lūžio vietą

1 Lūžus kaului, plyšta ir kraujagyslės, todėl tarp lūžusio kaulo galų ima kauptis kraujas.

Osteogeninė ląstelė

Kamieninės ląstelės gamina naują kaulinį audinį

2 Osteogeninės kamieninės ląstelės pradeda formuoti naują kaulinį audinį. Tuo pat metu gyja šalia lūžio vietos esančios kraujagyslės.

Kremzlinis audinys

Susikaupęs kraujas virsta kremzle

3 Osteogeninės ląstelės gamina į kremzlę panašų audinį, šis per kelis mėnesius absorbuoja kalcio druskas ir tampa vis kietesnis.

Kaulas sugyja

4 Po kelių mėnesių kaulas sugyja. Gijimo laikotarpiu svarbus poilsis, nes jis padeda stiprėti naujam kauliniam audiniui.

Comments are closed.

Pin It