Per klaidą užmyniau ant sraigės, todėl jos kiautas šiek tiek įtrūko. Ar sraigė gali palikti savo kiautą ir gyventi be jo? O galbūt ji gali užsiauginti naują?
GYVŪNAI Sraigė negali išgyventi be savo kiauto, nes jis yra neatsiejama jos kūno dalis. Net ir nedideli kiauto pažeidimai gali būti mirtini, nes sraigė tampa labiau pažeidžiama infekcijų ir plėšrūnų. Vis dėlto sraigės sukūrė išradingų būdų, kaip susitaisyti mažas skyles ir įtrūkius.
Apie 95 % kiauto sudaro kalcis. Jis pats nėra labai stiprus, tačiau sumaišytas su kitais komponentais, daugiausia baltymais, tampa 3 tūkst. kartų stipresnis. Kriauklės vidus išklotas vadinamąja mantija, kurioje saugomas kalcis. Pažeidus kiautą, kalcis iš mantijos patenka į pažeistą vietą. Kai mantija ištuštėja, ima darbuotis sraigės kraujo ląstelės, vadinamos hematocitais. Jos aprūpina pažeistą vietą dideliu kiekiu kalcio karbonato ir užtaiso skylę.
Sraigės gebėjimas veiksmingai sutaisyti savo kiautą ateityje gali tapti naudingas žmonėms. Mokslininkai tikisi, kad pavyks imituoti sraigės kiauto regeneraciją ir taip paspartinti žmogaus kaulų augimą bei optimizuoti sužeistų kaulų gijimą.
Comments are closed.