Gali būti, kad Šveicarijos Alpėse mokslininkai rado vienos didžiausių kada nors Žemėje gyvenusių plėšrių jūrų pabaisų pažeistą dantį.
Prieš maždaug 205 mln. metų giliausiose vandenynų vietose plaukiojo daugiau nei 100 t sverianti povandeninė pabaisa.
Būtent jai galėjo priklausyti neseniai europiečių mokslininkų analizuota Šveicarijos Alpėse rasta fosilija. Tikėtina, kad šis ypatingas dantis paaiškės besąs iš didžiausios kada nors Žemėje klajojusios plėšrios jūrų pabaisos nasrų – galbūt dar nežinomo ichtiozauro.
Dantis buvo iškastas Šveicarijos Alpėse 1990 m. ir neseniai iš naujo ištirtas. Šiuo metu jo radavietė yra 2 800 m virš jūros lygio, bet prieš daugiau nei 200 mln. metų ją dengė jūrų vanduo. Mokslininkai sako, kad nors didelės dalies danties viršaus nebėra, jo šaknis yra dukart didesnė nei bet kurio kada nors rasto ichtiozauro danties.
Ankstesnis didžiausio danties rekordininkas buvo ichtiozauras, kurį mokslininkai spėja buvus maždaug 15 m ilgio. Vadinasi, neseniai atrasto danties savininkas buvo vienas didžiausių kada nors sausumoje ar jūroje gyvenusių gyvūnų. Vis dėlto mokslininkai pabrėžia, kad dėl pažeisto danties yra keletas nežinomų veiksnių, apsunkinančių galimybę nustatyti, ar fosilija priklausė paprastam ichtiozaurui su neįprastai dideliais dantimis, ar milžiniškam ichtiozaurui, kurio visas kūnas atitiko danties dydį.
Didžiuliai ichtiozaurai išsivystė triaso periodu, prieš maždaug 250–200 mln. metų, netrukus po to, kai masiškai išnyko apie 96 % visos vandenynų gyvybės. Manoma, kad šie jūrų ropliai klestėjo audringuose vandenynuose. Per pirmus 5 mln. metų jų skaičius augo itin sparčiai ir jie atsidūrė maisto grandinės viršuje.
Iki šiol didžiausias aptiktas dantytasis dinozauras buvo Tibete atrastas Himalayasaurus. Taigi, mokslininkai susidūrė su mįsle – netikėtai Šveicarijos Alpėse atrastu dantimi, kuris pernelyg didelis bet kokiai žinomai rūšiai.
Kol kas atradimą jie priskyrė šastazaurų genčiai, bet manoma, kad, norint nustatyti, ar tai nauja rūšis, dydžiu lenkusi kitas, reikės rasti daugiau fosilijų.
Comments are closed.