Mokslininkai atrado mikroorganizmą, kuris uoduose išnaikina maliariją sukeliančius parazitus. Gali būti, kad paskleidus šį organizmą atsikratysime pavojingos ligos.

Kasmet daugiau nei 200 mln. žmonių užsikrečia maliarija. PSO duomenimis, nuo šios ligos miršta daugiau nei 400 tūkst. žmonių – ji yra viena baisiausių žudikių planetoje. Kol kas su maliarija daugiausia kovota bandant naikinti ją platinančius uodus, bet dabar Anglijos ir Kenijos mokslininkų komanda siūlo visai kitokį metodą: išgydyti kraujasiurbius vabzdžius, kad šie nebegalėtų užkrėsti žmonių.

Maliariją sukeliančių parazitų plazmodijų gyvenimo ciklui būtini ir uodai, ir žmonės. Dviejose stadijose jų šeimininkai būna žmonės, o trečiojoje parazitai gyvena uoduose. Jei galėtume uodus apginkluoti kovai su parazitu, nutrauktume parazito gyvenimo ciklą ir taip apsisaugotume nuo maliarijos. Būtent tokį ginklą neseniai atrado mokslininkai. Viktorijos ežero (Kenija) pakrantėje sugautuose uoduose rasta anksčiau nežinotų mikroorganizmų. Atrodo, kad šie apsaugo uodus nuo maliariją sukeliančių parazitų. Atrasti mikroorganizmai priklauso grybams giminingoms mikrosporidijoms. Kai kuriose vietovėse šių mikroorganizmų turėjo 9 % uodų.

Maliarijos parazitų nerasta nė ant vieno uodo, kurio organizme buvo naujai atrastų mikroorganizmų. Mokslininkai tai laiko įrodymu, kad šie mikrobai 100 % apsaugo vabzdžius nuo plazmodijų. Tokie patys buvo ir laboratorinių eksperimentų, kai tyrėjai uodus užkrėtė ir mikroorganizmais, ir parazitais, rezultatai. Tyrimai taip pat parodė, kad uodams dauginantis patelės mikroorganizmus perduoda ir naujajai kartai – vadinasi, turėtų būti įmanoma šį ginklą paskleisti uodų populiacijoje ir išgydyti juos nuo maliarijos.

Parašykite atsiliepimą

Pin It