Paprastai augalai negali migruoti, todėl mažai apšviestose ar nederlingose vietose jų gyvenimo trukmė trumpa. Masačusetso technologijos instituto (JAV) mokslininkai vienam augalui suteikė visiškai naują galimybę užsitikrinti geresnes gyvenimo sąlygas. Jis laisvai juda ieškodamas tinkamiausiai apšviestos vietos.

Augalai turi jutiklius, kurie reaguoja į apšvietimą, temperatūrą ir dirvos drėgnį. Augalų ląstelės bendrauja elektriniais impulsais – taip pat, kaip ir mūsų nervų sistemos ląstelės. Šia savybe pasinaudojo mokslininkai, kad sukurtų judantį augalą-robotą. Mokslininkai vazoninį augalą įkurdino ant mažo elektrinio vežimėlio su ratukais ir aprūpino elektrodais, kurie gaudo elektrinius signalus ir perduoda juos vežimėliui, priversdami jį judėti reikiama kryptimi. Augalo ir mašinos derinys pavadintas Elowanu. Eksperimento metu mokslininkai įjunginėjo ir išjunginėjo skirtingose augalo pusėse pastatytas lempas, o jis ryžtingai keliavo link šviesos šaltinio. Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad Elowanas tėra pramoginis eksperimentas, iš tikrųjų viskas kur kas rimčiau.

Mokslininkų nuomone, šis išradimas atveria plačias galimybes. Pavyzdžiui, ateityje būtų galima augalus priversti reguliuoti ant namų stogų sumontuotų saulės baterijų kryptį taip, kad dienos metu surinktų kuo daugiau saulės šviesos. Važinėjančius augalus taip pat būtų galima panaudoti siekiant palaikyti optimalią temperatūrą bei drėgmę dideliuose biurų pastatuose ir pan.

Parašykite atsiliepimą

Pin It