Mokslininkai ilgą laiką nežinojo, iš kur kraujo kirmėlės gauna nuodingus varinius dantis, bet 20 metų tyrimų atskleidė, kad šie gyvūnai patys juos pasigamina naudodami ypatingą baltymą.
Keturi kraujo kirmėlės dantys atrodo tarsi iš mokslinės fantastikos filmo ir gyvūnijos pasaulyje yra išties išskirtiniai: nuodingi juodi dantys yra variniai. 20 metų tyrimų padėjo mokslininkams suprasti, kad kraujo kirmėlė varinius dantis pasigamina pati, naudodama paprastą baltymą. Tai atradę tyrėjai viliasi, kad tą patį baltymą bus galima pritaikyti kuriant naujas ir patobulintas metalo apdirbimo technologijas.
Kraujo kirmėlės – agresyvios medžiotojos, mintančios kitomis jūrų kirmėlėmis ir mažais vėžiagyviais. Mirtinas jų ginklas yra keturi nuodingi juodi variniai dantys apvaliuose nasruose. Kraujo kirmėlė iš skrandžio išspjauna savo burną ir įsikabina į auką, tada paralyžiuoja šią nuodais ir ėda dar gyvą.
Vadinasi, variu sutvirtinti dantys yra būtini šių kirmėlių išlikimui, tačiau ilgus dešimtmečius mokslininkai niekaip negalėjo suprasti, iš kur atsiranda tokie metaliniai dantys. Kalifornijos universiteto (JAV) tyrėjai kraujo kirmėles tyrinėjo pastaruosius 20 metų ir ilgą laiką manė, kad pačios kirmėlės savo kūnuose turi daug vario (daugumai mažų gyvūnėlių tai būtų pražūtinga) dėl vandens užterštumo, tačiau tyrimai parodė, kad kirmėlės pačios renka varį. Dabar mokslininkai pagaliau žino, kaip kirmėlė apsiginkluoja: ji savo dantis pasigamina naudodama baltymo, melanino (cheminio tamsios spalvos pigmento) ir vario kristalus. Surinkusi pakankamai vario iš vandenyno dugno nuosėdų, kirmėlė aktyvina specialius baltymus ir šie metalo daleles paverčia tąsiu baltymų pilnu skysčiu.
Dihidroksifenilalanino aminorūgštis varį paverčia tąsiu skysčiu ir atskiria jį nuo vandenyno vandens. Kirmėlė naudoja varį kaip katalizatorių, kad aminorūgštį paverstų melaninu. Kartu su specialiais baltymais melaninas varį sulieja su kirmėlės nasrais ir taip suformuoja pavojingas iltis.
Nors baltymą sudaro dvi gana paprastos aminorūgštys – glicinas ir histidinas, jis yra toks veiksmingas, kad mokslininkų buvo pavadintas daugiadarbiu baltymu. Tyrėjai tikisi, kad paprasta vidinė kirmėlės laboratorija gali įkvėpti ne vieną pramonės šaką optimizuoti gamybos procesus ir naudojamas medžiagas.
Mokslininkai ilgą laiką nežinojo, iš kur kraujo kirmėlės gauna nuodingus varinius dantis, bet 20 metų tyrimų atskleidė, kad šie gyvūnai patys juos pasigamina naudodami ypatingą baltymą.
Comments are closed.