Genetiškai modifikuoti augalai iš mūsų namų oro gali išvalyti vėžį sukeliančius toksinus. Vašingtono universiteto (JAV) mokslininkai sukūrė genetiškai modifikuotą gebenę, sugeriančią įprastiems oro filtrams neįkandamas mikroskopines chloroformo ir benzeno daleles. Pirmojo dažnai pasitaiko ten, kur į geriamąjį vandenį dedama chloro, o antrojo būna namuose su garažais, nes juose iš automobilių ir vejapjovių į aplinką patenka benzeno garų.

Mokslininkų sukurtas augalas iš esmės yra gebenės ir žinduolio hibridas. Papildomai augalui įterpta sintetinė visų žinduolių (įskaitant žmones) turimo geno imitacija. Mūsų kūnuose šis genas aktyvus tik kepenyse. Ten jis gamina baltymą, kuris skaido chloroformą ir benzeną į nekenksmingas medžiagas. Kadangi tas genas aktyvus tik kepenyse, jis neapsaugo nuo toksinų, kuriuos įkvepiame su oru.

Laboratorijoje mokslininkai augalą mišrūną įsodino į sandarų stiklinį vamzdį su chloroformu ir benzenu. Po trijų dienų chloroformo vamzdyje sumažėjo 82 %, o dar po šešių išvis neliko. Benzeną augalas šalino šiek tiek lėčiau – per savaitę šios medžiagos sumažėjo 75 %.

Mokslininkai bandys augalui įterpti daugiau genų, kad jis galėtų skaidyti ir kitus toksinus. Vienas iš tokių yra formaldehidas, kuris patalpose atsiranda iš tabako dūmų ir laminuotų baldų bei grindų.

Parašykite atsiliepimą

Pin It