Greitas pulsas gerina smegenų veiklą


Išsamius ir gausiai iliustruotus straipsnius rasite žurnale "Iliustruotasis mokslas".
Prenumeruokite dabar ir kas mėnesį stebėkite naujausius mokslo ir technikos pasiekimus, atradimus.

Iliustruotasis mokslas

Norint užsiimti efektyvesne protine gimnastika, knygų skaityti nepakanka. Priešingai. Naujas tyrimas rodo, kad smegenys veikia optimaliai tuomet, kai pagreitiname pulsą. Tai galioja vaikams, jaunimui ir vyresnio amžiaus žmonėms.

Jums tikriausiai atrodo, kad norint tapti protingesniems ir pagerinti sugebėjimą atsiminti ir susikaupti  būtina daug skaityti. Vargu ar to pakaks. Nauji tyrimai pateikia svarių įrodymų, jog fizinė mankšta veikia smegenis ir net verčia jas augti.

Tai reiškia, kad reguliarus bėgiojimas miške ar pratimai su sporto salėse naudojamais treniruokliais ne tik pagerina fizinę būklę, bet ir protinius sugebėjimus. Be to, mokslininkai jau žino priežastis – mankšta tikriausiai pagerina tam tikros medžiagos išsiskyrimą į smegenis, o ši stiprina nervines ląsteles ir gerina smegenų veiklą.

Žmogui sportuojant, jo smegenys tikriausiai gamina ypatingą hormoną ir optimizuoja savo veiklą. Žmogui sportuojant, jo smegenys tikriausiai gamina ypatingą hormoną ir optimizuoja savo veiklą.,

Prieš apytiksliai 10 metų atlikto pirmojo tyrimo rezultatai parodė, kad fiziniai pratimai naudingi ne tik kūnui. Dar 2003 m. švedų mokslininkė Ingegerd Ericsson iš Malmės universiteto nustatė, kad energijos deginimas kūno kultūros pamokose, o ne sėdėjimas prie knygų moksleiviams yra labai naudingas. Vykdydama vadinamąjį Bunkeflo projektą, ji stebėjo 251 moksleivį jų pirmaisiais metais mokykloje – 99 dalyvavo dviejose fizinio lavinimo pamokose per savaitę, o likusieji 152 lankė vieną ir galėjo pasirinkti, ar lankyti dar vieną savaitinę pamoką.

Nieko nuostabaus, kad smarkiai pagerėjo daugiau fizinio lavinimo pamokų lankančių moksleivių motorika. Jie geriau šokinėjo ir stovėjo ant vienos kojos, svaidė ir varinėjo kamuolį. Gerokai įdomiau tai, jog papildomos fizinio lavinimo pamokos turėjo didelės įtakos vaikų gebėjimui susikaupti ir jų pažymiams. Daugiau kūno kultūros pamokų lankę moksleiviai jau antroje klasėje kur kas geriau skaitė ir rašė švedų kalba, be to, geriau skaičiavo ir sprendė matematikos užduotis. Daugiau sportavę vaikai gaudavo geresnius pažymius nei jų draugai, lankę mažiau fizinio lavinimo pamokų. Be to, mokytojai pastebėjo, kad po papildomos mankštos moksleiviai per pamokas buvo tylesni ir labiau susikaupę.

Ryšį tarp fizinio pasirengimo ir aktyvesnės smegenų veiklos paaiškina dar vienas didelis tyrimas, kurį Švedijoje 2009 m. atliko Michaelis Nilssonas ir Georgas Kuhnas iš Geteborgo universiteto. Tyrimo subjektai buvo 18-mečiai jaunuoliai prieš karinę tarnybą. Tyrime dalyvavo daugiau kaip 1,2 milijono jaunų vyrų (97 % visų 1950–1976 m. Švedijoje gimusių vyrų).

IQ ir mankštos formulė

Jaunuoliai atliko fizinio pasirengimo ir IQ tyrimą. IQ tyrimas vertino jų sugebėjimą spręsti, pavyzdžiui, logines, lingvistines ir erdvines užduotis. Pastebėta aiški linijinė priklausomybė tarp abiejų tyrimų rezultatų – geresnis fizinis pasirengimas reiškė aukštesnį IQ.

Mokslininkai net sukūrė formulę, remiantis ja, 70 kg sveriančiam vyrui pagerinus savo fizinį pasirengimą tiek, kad treniruočių dviračio apkrovą galėtų padidinti 12 vatų, jo IQ teoriškai gali padidėti  1 tašku.

Norėdami patikrinti šios sąsajos pagrįstumą, mokslininkai gavo jaunuolių pažymius ir fizinio pasirengimo rezultatus prieš trejus metus, kai jie baigė mokyklą. Tyrėjai nustatė, kad jaunuoliai, kurių fizinis pasirengimas per pastaruosius trejus metus pagerėjo, taip pat tapo protingesni, o fizinę formą praradusių jaunų vyrų IQ rezultatai pablogėjo. Iš rezultatų net atrodė, kad, didinant fizinio pasirengimo rodiklius, nebuvo viršutinės IQ gerinimo ribos. Taigi, nuolat tobulindami savo fizinę formą galime be galo kelti savo IQ.

Palyginę IQ ir raumenų jėgą, mokslininkai gavo visiškai kitokį rezultatą. Pasirodė, kad tik silpniausi vyrai galėjo tikėtis įgyti daugiau proto sportuodami. Vos tik šiek tiek padidinus raumenų galią, mankšta nebepadėjo kelti IQ. Todėl, norint pasiekti protinių rezultatų, svarbiau didinti pulso dažnį nei eikvoti laiką ir energiją raumenų auginimui.

Kiti mažiau išsamūs tyrimai pademonstravo panašų ryšį tarp fizinių pratimų ir protinių pasiekimų. Dauguma eksperimentų vertino, kaip tyrimo subjektus – nuo vaikų iki vyresnio amžiaus žmonių – veikia pratimai, tam tikrą laiką atliekami 60–75 % tyrimo subjektų didžiausio pulso dažnio apkrova. Tai prilygsta, pavyzdžiui, vaikščiojimui greitu žingsniu ar lėtam bėgimui. Amerikos mokslininkai nustatė, kad geros fizinės formos vyresnio amžiaus žmonės geriau susikaupia ir sprendžia logines užduotis. Taip yra todėl, kad, spręsdami užduotį, gerai treniruoti tyrimo subjektai pagerina tam tikrų smegenų centrų veiklą.

Amerikos vaikų skaitymo rezultatai pagerėjo 5 %. Prieš patikrinimą jie 20 minučių pasivaikščiojo lauke. Amerikos vaikų skaitymo rezultatai pagerėjo 5 %. Prieš patikrinimą jie 20 minučių pasivaikščiojo lauke.,

Mankšta priverčia tam tikrus smegenų centrus veikti optimaliai. Tokią išvadą padarė ir Catherine Davis iš Džordžijos medicinos koledžo (JAV). Per 2011 m. pradėtą tyrimą ji parodė, kad prieš testą pasimankštinę 7–11 metų vaikai gavo apie 4 % geresnį IQ testo įvertinimą. Šiame eksperimente dalyvavę vaikai baigė 13 savaičių pratimų programą, kurią sudarė 40 minučių kasdienės mankštos, be to, jie tarpusavyje varžėsi bėgimo, futbolo ir krepšinio rungtyse.

Vėliau kitas amerikietis mokslininkas Charles Hillmanas iš Ilinojaus universiteto Urbanoje-Šampeinėje įrodė, kad geriems rezultatams nereikia ilgalaikio mankštinimosi. Pakako 20 minučių pasivaikščioti iškart prieš skaitymo gebėjimų patikrą, kad vaikų rezultatai pagerėtų 5 %.

Drauge su kolege Laura Chaddock Ch. Hillmanas 2010 m. nustatė, kad naudingas mankštos poveikis smegenų veiklai reiškė, kad smegenys didėjo. Taikydami magnetinio rezonanso tyrimą, mokslininkai išmatavo skirtingas smegenų pusrutulių pamato mazguose esančias struktūras, kurios koordinuoja už sprendimų priėmimą ir judesius atsakingų smegenų dalių veiklą. Mokslininkai tyrė dešimtmečius vaikus, juos suskirstė į dvi grupes pagal fizinę būklę. Pasirodė, kad geros fizinės būklės vaikų trys iš keturių smegenų pusrutulių pamato mazgų buvo didesni. Gerai treniruotų vaikų viena struktūra buvo net 22 % didesnė nei prastesnės fizinės būklės bendraamžių.

Mankšta gerina atmintį

Fizinis pasirengimas veikia ne tik vaikų smegenų dydį ir jų veiklą. Mokslininkai tokį ryšį pastebėjo ir tarp vyresnio amžiaus žmonių. Vyresniame amžiuje smegenų dalis, vadinama hipokampu, paprastai mažėja, todėl prastėja atmintis. Amerikoje 2009 m. atlikus tyrimą nustatyta, kad grupės senatvinės silpnaprotystės nepaveiktų vyresnio amžiaus žmonių fizinė forma artimai susijusi su atmintimi ir jų hipokampų dydžiu.

Arthuras Krameris iš Ilinojaus universiteto išsiaiškino, kad žemiausią fizinės formos balą gavusių tyrimo subjektų (13) hipokampai buvo dvigubai mažesni nei aukščiausią balą (35) gavusių senolių.

Hipokampo dydis taip pat glaudžiai susijęs su žmogaus gebėjimu atsiminti. Tai patikrinta skyrus pratimą, kai dalyvių buvo prašoma atsiminti ekrane trumpam atsirandančio mažo kvadratėlio padėtį. Didelį hipokampą turintys gerai treniruoti senoliai per bandymą pasirodė geriausiai. Jie atsakinėjo greičiau ir sugebėjo atsiminti daugiau kvadratų padėčių.

Šiandien mokslininkai žino, kad smegenys yra plastiškos ir nuolat keičiasi nervinėms ląstelėms sudarant naujas jungtis. Be to, kai kurios smegenų dalys auga arba mažėja. Šie pokyčiai glaudžiai susiję su mokymusi, ir kaskart, kai išmokstama kas nors naujo ar įgyjamas naujas gebėjimas, naujosios žinios smegenyse saugomos, kai nervinės ląstelės auga ir keičiasi.

Jei geras fizinis pasirengimas padeda protiniams sugebėjimams, o protiniai sugebėjimai susiję su atitinkamų smegenų centrų dydžiu, galima tikėtis, kad mankšta privers smegenis augti ir padidins jų tūrį. Arthuras Krameris 2011 m. nusprendė šią teoriją patikrinti. Jis į dvi vienodas grupes padalijo 120 netrukus septyniasdešimtmečio sulauksiančių asmenų, kurie nesimankštino ir judėjo tik vidutiniškai pusvalandį per dieną. Aktyvioji grupė per dieną 40 minučių vaikščiodavo, kol jų pulsas pasiekdavo 60–75 % jų maksimalaus pulso dažnio, o pasyvioji kontrolinė grupė atliko tik tempimo, pusiausvyros ir jogos pratimus, nuo kurių pulso dažnis nedidėjo. Mokslininkai atliko magnetinio rezonanso tyrimą ir atminties bandymus, kad išsiaiškintų mankštos poveikį vyresnio amžiaus žmonių hipokampams ir atminčiai. Rezultatai buvo pribloškiantys. Pasyviosios grupės hipokampai palaipsniui mažėjo ir per metus prarado 1,4 % pradinio dydžio. Aktyviosios grupės dalyvių hipokampai padidėjo 2 %. Taip pat nustatyta, kad didėjantis hipokampas statistiškai gerino atmintį, o jei hipokampas per metus trukusį eksperimentą sumažėjo, atmintis taip pat prastėjo.

Todėl nebelieka abejonių, kad saikingi fiziniai pratimai padeda smegenims augti ir gerina jų veiklą, tačiau išlieka klausimas, kaip tai vyksta. Norėdamas rasti atsakymą, Arthuras Krameris pamatavo į hormoną panašios medžiagos BDNF kiekį tyrimo subjektų kraujyje. BDNF – tai smegenų neurotrofinis veiksnys (angl. brain-derived neurotrophic factor), skatinantis nervų augimą, vystymąsi ir išsilaikymą. Ši medžiaga gaminasi būtent smegenyse, čia ji leidžia nervinėms ląstelėms išgyventi ir vystytis iš kamieninių ląstelių į „šiuolaikines“ nervines ląsteles. Pasirodo, BDNF labai aktyviai veikia hipokampe. Šios medžiagos trūkumas siejamas, pavyzdžiui, su Alzheimerio liga, depresija ir atminties sutrikimais.

Arthuras Krameris parodė, kad BDNF kiekis kraujyje glaudžiai susijęs su hipokampo dydžiu, taip pat atmintimi bei geru fiziniu pasirengimu. Todėl mokslininkai tiki, kad dėl geresnės fizinės būklės gaminama daugiau BDNF, o tai lemia didesnį hipokampą ir geresnę atmintį. Nors keletas žmonių ir gyvūnų tyrimų parodė, kad padidėjęs fizinis aktyvumas gali priversti smegenis gaminti daugiau BDNF, niekas nežino, kaip tai vyksta.

Atsakymų mokslininkai ieško smegenyse

Aktyvūs raumenys patys gamina į hormoną panašią medžiagą BDNF, tačiau šiame kontekste šios medžiagos funkcija visiškai kita – ji stimuliuoja riebalų deginimą. Esama rimtų ženklų, liudijančių, kad raumenų BDNF lieka raumenyse ir per kraują nepatenka į smegenis, tad raumenų veikla negali tiesiogiai skatinti hipokampo augimo. Kita vertus, keletas kitų eksperimentų parodė, kad fizinis aktyvumas padidina BDNF kiekį raumenyse, kraujyje ir smegenyse. Mokslininkai nėra įsitikinę, kaip tai įmanoma, tačiau kai kurie požymiai rodo, kad aktyvūs raumenys gali priversti smegenyse esančius genus gaminti daugiau BDNF.

Fernando Gomezas-Pinilla iš Kalifornijos universiteto Los Andžele (JAV) tai nustatė 2011 m.  tyrinėdamas žiurkes, kurios kasdien nubėgdavo 1,5 km žiurkėnams skirtu ratuku. Šis eksperimentas parodė, kad fiziniai pratimai pakeitė smegenyse esantį geną, gaminantį BDNF. Genas tapo aktyvesnis ir gamino daugiau BDNF. Be to, dėl mankštos genas smegenyse „išsiskleidė“, o ne susiraitė, ir tapo prieinamas geną iškoduoti turinčiam mechanizmui.

Nors mokslininkai dar ne visai žino, kaip fiziniai pratimai gali pagerinti visų amžiaus grupių žmonių atmintį ir protą, jie nebeabejoja, kad tai tiesa. Todėl mes nebeturime pasiteisinimų likti namie ir tik skaityti knygas. Reikia eiti pabėgioti aplink namą arba padirbėti sode, kad raumenų veikla prisidėtų prie smegenų gimnastikos.

Visa portale IliustruotasisMokslas.lt esanti medžiaga priklauso UAB „Verslo žinios“, jeigu nenurodyta kitaip. Draudžiama ją platinti kitose žiniasklaidos priemonėse, internetiniuose tinklalapiuose be išankstinio UAB „Verslo žinios” sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į IliustruotasisMokslas.lt kaip informacijos šaltinį.
Kaip įvertintumėte šį straipsnį?
Dalintis nuoroda:
Komentarai

Astronomai atrado Žemių Godzilą

„Tai tikra Žemių Godzila“, – taip naujai atrastą vadinamąją superžemę, kurios skersmuo 2,3 karto didesnis už Žemės, apibūdino Harvardo gyvybės kilmės tyrimo direktorius.
DAUGIAU

Pasyvioji meditacija veiksminga

Oslo universiteto mokslininkai iš smegenų nuotraukų nustatė, kaip smegenys veikia per dvi labiausiai paplitusias meditacijos praktikas – aktyviąją ir pasyviąją, dar vadinamą atsipalaidavimu.
DAUGIAU

Gyvensime storulių planetoje?

Pasak naujausio nutukimo tyrimo, trečdalis visų pasaulio žmonių turi antsvorio, o per pastaruosius tris dešimtmečius nė vienai šaliai nepavyko suvaldyti pasaulinio gyventojų svorio didėjimo.
DAUGIAU

Akla žuvis geba skaičiuoti

Akių neturinti žuvis, gyvenanti tamsiuose vandens apsemtuose urvuose po Somalio dykuma, nustebino mokslininkus, – net būdama akla, ji geba skaičiuoti daiktus.
DAUGIAU

Mirusi 115-metė atskleidžia gyvenimo ribas

Nyderlandų gyventoja  Hendrikje van Andel-Schipper mirė 2005 m., sulaukusi 115 metų. Mokslininkai ištyrė jos kūną ir nustatė galimą ryšį tarp kamieninių ląstelių skaičiaus ir amžiaus.
DAUGIAU

Jutiklis tiria maistą

Jei norite sužinoti, ką valgote arba kokia tabletė guli ant virtuvės stalo, jau galite tai padaryti.
DAUGIAU

Kosmose apvalėja širdis

Jei astronautai daug laiko praleidžia būdami nesvarumo būsenos, smarkiai paveikiama jų fiziologija.
DAUGIAU

Vandenynus nušviečia stebėtinai daug žuvų

Per penkias ekspedicijas į Bahamus Kaimanų salose ir Solomono salas JAV biologai nustatė 180 vandenyno gelmes nušviečiančių žuvų rūšis.
DAUGIAU

Robotą įkvėpė kengūra (1)

Vokietijos robotų gamintoja „Festo“ anksčiau yra stebinusi pasaulį robotais, sukurtais pagal, pavyzdžiui, spindulių judėjimą.
DAUGIAU

Zebras dryžuotas dėl musių

Ilgus metus mokslininkai siekė nustatyti zebro dryžių priežastį. Atlikus naują tyrimą nustatyta, kad dryžiai skirti apsisaugoti nuo musių.
DAUGIAU

Zondas metė unikalų žvilgsnį į Titano ežerus

Didžiausią Saturno palydovą Titaną dengia storas oranžinių debesų sluoksnis, tačiau NASA kosminis zondas „Cassini“, pro Saturną 2013 m. vasaros pabaigoje praskridęs ne vieną kartą, turėjo unikalią galimybę pažvelgti į ežerus palydovo šiaurės pusrutulyje.
DAUGIAU

Miesto bitės lizdus suka iš plastiko

Didžiausiame Kanados mieste Toronte gyvenančios bitės puikiai moka prisitaikyti prie aplinkos.
DAUGIAU

Mokslininkai skatina naujų plaukų augimą (2)

Mokslininkai baigia kurti būdą, kaip sustabdyti plikimą. Klonavus galvos odos ląsteles ir persodinus jas į odą, Kolumbijos universiteto Medicinos centro (JAV) ir Daramo universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkams pavyko priversti naujus plaukus augti.
DAUGIAU

Mokslininkai pajaunino Didįjį Kanjoną

140 metų mokslininkai ginčijosi dėl Didžiojo Kanjono amžiaus. Nauji moksliniai tyrimai rodo, kad jis tikriausiai keliais milijonais metų jaunesnis nei manyta.
DAUGIAU

Kinija išskiria daugiau anglies dvideginio nei JAV (1)

Kinija jau seniai pralenkė JAV ir tapo daugiausia anglies dvideginio (CO2) išskiriančia valstybe.
DAUGIAU

Pamišę menininkai geresni (1)

Vincentas van Goghas nusipjovė dalį ausies. Lady Gaga dėvi sukneles iš mėsos. Tokių ekscentriškų menininkų sąrašas ilgas.
DAUGIAU

Elektroninė membrana lankstosi aplink plauką

Šveicarijos federalinio technologijos instituto Ciuriche mokslininkai padarė nedidelę revoliuciją.
DAUGIAU

Šnipinėjimo lėktuvas skris greičiau už garsą (1)

Viršgarsinis lėktuvas „SR-72“ 5 500 km atstumą iš Londono į Niujorką įveikia per valandą.
DAUGIAU

Nauja rentgeno technologija rodo ne tik kaulus (1)

Rentgeno aparatas paprastai yra didelis prietaisas, kuriantis kaulų ir kietųjų audinių atvaizdus, o minkštieji audiniai parodomi, nebent pacientui duodama kontrastinės medžiagos.
DAUGIAU

Žemės branduolį sudarė geležies lašeliai

Remdamiesi eksperimentais, Kalifornijoje (JAV) įsikūrusio Stanfordo universiteto mokslininkai savaip išaiškino vieną iš daugelio mūsų pasaulio paslapčių – kaip susiformavo iš geležies sudarytas branduolys.
DAUGIAU

Blyškią odą užtikrino genai

Europos, Indijos ir Australijos mokslininkų komanda sukūrė teoriją apie šviesios odos atsiradimą.
DAUGIAU

Rašiklis piešia audinį (1)

Aukštųjų technologijų rašikliu galima gydyti kaulų traumas – jis rašo ne rašalu, o kamieninėmis ląstelėmis.
DAUGIAU

Futbolininkų bėdos – kaip boksininkų (1)

Kai futbolo žaidėjai aukštai pašoka ir stengiasi galva pasiųsti kamuolį į vartus, jie rizikuoja patirti smegenų pažeidimą.
DAUGIAU

Išvalyti vandenynus (1)

Vandenynuose gausu šiukšlių. Milijonai tonų plastiko, kurio negalima surinkti, nes didžioji dalis yra suirusi į mikroskopines skiauteles. Taip mokslininkai manė, kol inžinerijos studentui iš Nyderlandų kilo netikėta mintis.
DAUGIAU

Keista, bet tiesa

Pietų Kalifornijos universitete (JAV) sukurtas kompiuterinis žaidimas moko žaidėjus nugalėti baimę.
DAUGIAU

Telefonas it rentgeno aparatas

Mokslininkams pavyko sukurti spindulius skleidžiančią mikroschemą, telpančią į mobilųjį telefoną, tad jie vienu žingsniu priartėjo prie svajonės apie kiaurai daiktus skrodžiantį regėjimą, efektyvius vėžio tyrimus ir greitą duomenų perdavimą.
DAUGIAU

Antibiotikus aktyvuoja šviesa

Gydymas antibiotikais gali neigiamai veikti ligonį, nes žūsta ir gerosios žarnyno bakterijos. Groningeno universiteto (Nyderlandai) mokslininkai sukūrė antibiotikus, kurie veikia tik ten, kur reikia.
DAUGIAU

Užterščiausias oras – Bulgarijoje

Jei lankotės Bulgarijos arba Lenkijos pramoniniame mieste, sulaikykite kvėpavimą.
DAUGIAU

Giliai po vandeniu lūžta bangos (1)

Povandeninė ketera Ramiajame vandenyne sukuria dangoraižio aukščio bangas.
DAUGIAU

Grenlandija tirpsta iš apačios (1)

Grenlandijos paviršių dengiantis ledyninis skydas tirpsta ir iš viršaus, ir iš apačios, teigiama tyrime, kuris atliktas vykdant tarptautinį projektą „IceGeoHeat“.
DAUGIAU
Banner Side 2

Kodėl jūros vanduo sūrus? (1)

Sūrumo jūros vandeniui suteikia medžiagos, per ilgą laiką atkeliavusios upėmis iš žemynų.
DAUGIAU

Kodėl kryžiuojame pirštus?

Pirštų kryžiavimas, tikintis, kad mus lydės sėkmė, paplitęs paprotys krikščioniškoje pasaulio dalyje.
DAUGIAU

Kada išrastas dezodorantas?

Amerikiečių bendrovė „Mum“ pirmąjį dezodorantą pasaulyje pristatė 1888 metais.
DAUGIAU

Kuri kalba lengviausia?

Paprasčiausia išmokti Kinijos mandarinų kalbą, teigia Oslo universiteto (Norvegija) kalbų profesorius Rolfas Theilas.
DAUGIAU

Ar kitose planetose yra debesų? (1)

Planetose, kurios yra pakankamai didelės, kad turėtų atmosferą, taip pat gali būti debesų.
DAUGIAU
Banner Side 2

Ar šimtakojai iš tiesų turi 100 kojų?

Šimtakojai gali turėti 100 ir net daugiau kojų.
DAUGIAU

Kodėl spengia ausyse? (1)

Spengimas ar zvimbimas ausyse vadinamas tinitu, jį sukelia garso bangas nerviniais impulsais...
DAUGIAU

Kaip dažnai išsirikiuoja visos planetos? (1)

Kartkartėmis danguje galima išvysti arti viena kitos esančias dvi planetas. Ar visos aštuonios jų gali išsirikiuoti viena linija?
DAUGIAU

Kokia knyga storiausia?

Storiausia masiškai leista knyga buvo 4 032 puslapių rinktinė....
DAUGIAU

Kur dingsta Saulės šviesa?

Kur dingsta Saulės šviesa, pasiekusi Žemę? Ar ji sugeriama kaip šiluma ar tampa kuo nors kitu?
DAUGIAU

Kaip laivai saugomi nuo rūdžių?

Kontaktuodami su deguonimi metalai ỹra skirtingu greičiu, tad jų rūdijimo laikas taip pat nevienodas.
DAUGIAU

Ar aspartamas sukelia vėžį? (1)

1996 m. amerikietis neurologas Johnas Olney dirbtinį saldiklį aspartamą (E951) apkaltino sukeliant vėžį.
DAUGIAU

Ar gyvūnams, kaip ir žmonėms, išsiskiria endorfinų?

Endorfinai malšina skausmą ir padeda reguliuoti emocijas, be to, padeda ir žmonėms, ir gyvūnams nekreipti dėmesio į skausmą.
DAUGIAU

Kaip gaminami ryžių trapučiai?

Spraginti ryžiai, kuriuos pažįstame iš ryžių trapučių, gaminami drėkinant ryžius ir veikiant juos 9–10 atmosferų slėgiu bei 255–265 laipsnių temperatūra.
DAUGIAU

Kada pradėjome skustis?

Pirmieji skustuvus gaminti pradėjo egiptiečiai prieš 5 tūkst. metų.
DAUGIAU

Ar skorpionai gali nusižudyti?

Legendos apie besižudančius skorpionus sklinda jau tūkstančius metų.
DAUGIAU

Kaip veikia dirbtinė širdis?

Ar dirbtinė širdis veikia taip pat kaip tikra?
DAUGIAU

Kodėl viršutiniuose atmosferos sluoksniuose temperatūra žemesnė?

Šaltas oras sunkesnis už šiltą. Kodėl kylant aukštyn oras darosi vėsesnis?
DAUGIAU

Ką reiškia oktaninis skaičius?

Automobilis varomas sprogimais variklio cilindruose, kur žvakės kibirkštis uždega oro ir benzino mišinį.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad sliekai gali dalytis ir gyventi toliau?

Esu girdėjęs, kad perpjautas sliekas toliau gyvena kaip du atskiri gyvūnai. Ar tai tiesa?
DAUGIAU

Per kiek laiko jėgainės grąžina energiją?

Jėgainės apsimoka tik tada, jei jose gaminama daugiau energijos, nei sunaudota jas statant.
DAUGIAU

Ar gyvūnų kraujas skiriasi nuo žmonių?

Žmonių ir kitų žinduolių kraujo sandara iš esmės tokia pati.
DAUGIAU

Kodėl magnetas traukia metalus?

Iš esmės visi atomai yra mažyčiai magnetai, tačiau didžiojoje dalyje medžiagų šie magnetai yra išdėstyti atsitiktine kryptimi.
DAUGIAU

Kodėl ką tik išsivalius dantis sultys atrodo neskanios? (1)

Dantų pastoje esanti putojimo medžiaga pablogina skonio pojūtį.
DAUGIAU

Kiek medaus surenka bitė?

Per gyvenimą bitė darbininkė surenka ne mažiau nei 1 g medaus.
DAUGIAU

Kodėl šypsodamiesi rodome dantis?

Plati šypsena, pro kurią matomi apnuoginti dantys, yra tik viena veido išraiškų, reiškiančių džiaugsmą.
DAUGIAU

Ar vorai ropoja kitų vorų tinklais?

Voras gali lengvai laipioti artimų rūšių vorų tinklais. Tinklą numegzti užima daug laiko, todėl galima pamanyti, kad vorai perima kitų tinklus.
DAUGIAU

Ar nuo lietaus debesys susitraukia?

Lyjant debesys netenka masės, tačiau paprastai kylantis drėgnas oras, sudarantis debesį, ir toliau jam teikia masės.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad negyvi paukščiai krinta ant žemės? (2)

Esu girdėjęs apie didelius būrius paukščių, staiga kritusių ir užsimušusių JAV ir Švedijoje. Ar tai tiesa? Kodėl taip nutinka?
DAUGIAU

Ar gali stiklinė šalto vandens sustabdyti žagsulį?

Žagsime, nes paveikiamas klajoklis nervas, o jis priverčia diafragmą susitraukinėti.
DAUGIAU

Ar ugnis dega žemoje temperatūroje?

Ar įmanoma uždegti ugnį minusinėje temperatūroje? Ar tokia liepsna bus karšta?
DAUGIAU

Ar tiesa, kad smūgis gali sukelti amneziją? (1)

Stiprus smūgis į galvą gali kelioms dienoms „išjungti“ atmintį.
DAUGIAU

Ar kola gelbsti skaudant pilvui? (1)

Kaip ir kitose angliarūgštės prisotintuose gėrimuose, koloje yra daug cukraus ir druskų.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad...iki 4 metų nieko neatsimename? (5)

Ar tiesa, kad vaikų iki 4 metų smegenys dar nepasirengusios kaupti atsiminimų?
DAUGIAU

Kodėl, turint temperatūros, krečia ir šaltis, ir karštis? (1)

Šalčio ir šilumos pojūčius paprastai sukelia aukšta arba žema kūno temperatūra, nors organizmas stengiasi išlaikyti apie 37 laipsnių kūno temperatūrą.
DAUGIAU

Kodėl atomo branduolys neišyra?

Atomo branduolį sudaro teigiamojo krūvio protonai ir krūvio neturintys neutronai.
DAUGIAU

Ar gestų kalba visur vienoda?

Gestų kalbos atsiradimo data nėra tiksliai žinoma, tačiau mokslininkai įsitikinę, kad veido išraiškomis ir gestais žmonės bendravo gerokai anksčiau, nei išrasta sakytinė kalba.
DAUGIAU

Kaip matuojamas futbolininkų darbo krūvis?

Nubėgto atstumo matavimai parodo, kad žaidėjas per aukščiausios lygos rungtynes paprastai nubėga 10 kilometrų.
DAUGIAU

Ar gyvūnai sensta greičiau?

Gyvenimo trukmė glaudžiai susijusi su dauginimusi, tad dauguma gyvūnų sensta greičiau nei žmonės.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad šarkos vagia blizgius daiktus? (1)

Raktai, monetos ir papuošalai. Pasak legendos, šarkos šiems daiktams negali atsispirti.
DAUGIAU

Kada žmonės įsirengė pirmuosius šiukšlynus?

Šiukšlynais žmonės naudojasi jau 10 tūkst. metų – nuo tada, kai pradėjo dirbti žemę.
DAUGIAU

Ar ciklonai visada sukasi ta pačia kryptimi?

Šiaurės pusrutulyje vėjas ciklone visada juda prieš laikrodžio rodyklę, o Pietų pusrutulyje jis sukasi priešinga kryptimi.
DAUGIAU

Kodėl mikrobangų krosnelėje sviestas sprogsta?

Mikrobangų krosnelėje maistas šildomas mikrobangomis, kurios priverčia vandens ir riebalų molekules judėti.
DAUGIAU

Kodėl žiedas mūvimas ant bevardžio piršto? (1)

Ant ketvirtojo piršto nuo nykščio žiedus mūvime jau nuo antikos laikų.
DAUGIAU

Ar miego ritmas įgimtas?

Mūsų miego ritmą valdo biologinis laikrodis, kuris veikia 24 valandų darbo ciklais, tad tam tikru laiku pavargstame.
DAUGIAU

Kodėl dramblio ilgas straublys?

Prieš 30–40 mln. metų dramblių protėviai buvo vos metro aukščio ir greičiausiai gyveno vandenyje, kaip šiandieniniai begemotai.
DAUGIAU

Kodėl miestiečiai labiau alergiški?

Miesto gyventojai dažniau nei kaimo serga šienlige. Tai atrodo nelogiška. Ar tai tiesa?
DAUGIAU

Kaip katė murkia? (1)

Katės murkimas panašus į žmogaus niūniavimą.
DAUGIAU

Ar žmonės gali įsimagnetinti?

Žmonės įsimagnetinti negali, nes mūsų organizme nėra kam sukurti magnetinio lauko, kuris būtų pakankamai stiprus ir trauktų daiktus.
DAUGIAU

Kaip auga sraigės kiautas?

Sraigės kiautas – tai iš atskirų sluoksnių sudarytas spiralės formos vamzdelis.
DAUGIAU

Kokios spalvos yra veidrodis? (2)

Griežtai kalbant, veidrodis yra bespalvis.
DAUGIAU

Kas išrado kreditinę kortelę?

1949 m. bendrovės „Hamilton Credit Corporation“ vadovas Frankas McNamara su draugais lankėsi restorane.
DAUGIAU

Kodėl moterų rankos sustorėja?

Mums senstant, lėtėja odos baltymo kolageno gamyba, todėl riebalų ląstelės gali sudaryti drebančius gumbus.
DAUGIAU

Kada jaučiame norą šlapintis?

Kai šlapimo pūslė prisipildo 25–50 procentų, ji siunčia signalą smegenims, kad laikas į tualetą.
DAUGIAU

Kiek svėrė mažiausias naujagimis?

Mažiausio svorio išgyvenęs naujagimis yra Amillia Taylor.
DAUGIAU

Kodėl nesudega žvakės dagtis? (1)

Žvakės liepsna atsiranda dėl degančių stearino garų, ne dėl degančio dagčio.
DAUGIAU

Ar galima per daug miegoti?

Mokslininkai surado ryšį tarp ilgo miego ir fizinių ydų.
DAUGIAU

Ar nesmulkinti grūdai skirtingi?

Nesmulkintuose grūduose yra įvairių grūdų elementų, kurie priklauso nuo grūdų rūšies.
DAUGIAU

Kas išrado alaus butelio kamštelį?

Pirmąjį alaus butelio kamštelį 1891 m. išrado amerikietis Williamas Painteris.
DAUGIAU

Kodėl pingvinai negali skraidyti?

Skraidymas – specializuotas ir daug energijos reikalaujantis judėjimo būdas. Visos skraidančio gyvūno kūno dalys sukurtos gyvenimui ore.
DAUGIAU

Ar visi nagai auga vienodu greičiu?

Kiekvienas nagas auga savo greičiu. Paprastai greičiausiai auga nagai ant tų pirštų, kurių paskutinis pirštakaulis ilgiausias.
DAUGIAU

Kurtumas muzikai?

Kai kurie žmonės gimsta kurti muzikai. Jie pasižymi normalia klausa, intelektu ir atmintimi, tačiau nesugeba atpažinti ar atsiminti paprastų melodijų ir ritmų, dainuodami nusidainuoja.
DAUGIAU

Kur yra didžiausia pasaulyje atominė elektrinė?

Pati didžiausia atominė elektrinė pasaulyje yra Japonijoje, 220 km į šiaurės vakarus nuo Tokijo.
DAUGIAU

Kaip greitai juda ašigaliai?

Magnetinio Šiaurės ašigalio vietą 1831 m. pirmasis nustatė anglas Jamesas Rossas, ir kai Roaldas Amundsenas ašigalyje apsilankė 1904 m., šis jau buvo pasislinkęs 50 kilometrų.
DAUGIAU

Kaip veikia guminis trintukas?

Rašant pieštuku ant popieriaus, mažos grafito dalys atskyla nuo pieštuko šerdies ir prisitvirtina prie nelygaus popieriaus paviršiaus.
DAUGIAU

Ar charakteris paveldimas? (1)

Daugybė tyrimų įrodė, kad genai gali būti atsakingi už šiek tiek daugiau nei 50 proc. visų charakterio skirtumų.
DAUGIAU

Kur lyja gausiausiai?

Ljoro (Kolumbija) kasmet iškrenta 13 300 mm kritulių, tad regionas laikomas drėgniausia vieta pasaulyje.
DAUGIAU

Ar gyvūnai žudosi? (2)

Mokslininkai nežino, ar koks nors gyvūnas yra nusižudęs, tačiau esama ne vieno pavyzdžio, kai gyvūnai save žaloja.
DAUGIAU

Kurių gyvūnų nėštumas trunka ilgiausiai? (1)

Kai kurių gyvūnų nėštumas trunka labai ilgai, jis kelis kartus  viršyja žmogaus.
DAUGIAU

Kodėl žmonėms po akimis atsiranda maišeliai?

Maišeliai po akimis ypač išryškėja su amžiumi, nes aplink akis esanti oda, raumenys, riebalai ir audiniai laikui bėgant praranda lankstumą.
DAUGIAU

Kaip matuojamas Žemės amžius?

Uolienų amžiui nustatyti mokslininkai taiko radiometrinius metodus, paremtus tuo, kad skirtingų elementų radioaktyvių atmainų (vadinamų izotopais) irimas vyksta tam tikru greičiu.
DAUGIAU

 Kodėl apskritimas dalijamas į 360 laipsnių?

Tikslaus atsakymo į šį klausimą nėra, bet tai tikriausiai susiję su tuo, kad Babilonijos skaičių sistemoje kardinalusis skaičius buvo 60.
DAUGIAU

Kas yra virtualusis vanduo? (1)

Gaminant prekes, dažnai reikia nemažai vandens. Mokslininkai jį vadina „virtualiuoju vandeniu“, nes pirkėjai tiesiogiai nepajaus vartoją vandenį.
DAUGIAU

Koks automobilis yra mažiausias? (1)

Jis yra 104,14 cm aukščio, 66,04 cm pločio ir 132,08 cm ilgio – britų „Wind Up“ yra mažiausias pasaulyje miestui pritaikytas automobilis.
DAUGIAU

Kada išrasta dantų pastos tūtelė?

Dantų pastą tūtelėje 1892 m. išrado JAV odontologas Washingtonas Sheffieldas.
DAUGIAU

Kam briedžiui barzda?

Briedžio pasmakrėje kaba kailiu padengta odos raukšlė, vadinama barzda.
DAUGIAU

Kur yra ilgiausias tramvajų tinklas?

Sofijoje (Bulgarija) tramvajai tebėra populiari transporto priemonė.
DAUGIAU

Kuris vantinis tiltas aukščiausias?

Atstumas tarp Meksikoje esančio tilto El Puente Baluarte paviršiaus ir po juo plytinčio slėnio – 390 m.
DAUGIAU

Kodėl Venera sukasi taip lėtai? (3)

Venera yra vienintelė Saulės sistemos planeta, kurios diena trunka ilgiau nei metai.
DAUGIAU

Kokio dydžio gali būti auglys? (2)

1991 m. 34 metų amerikietei pašalintas didžiausias kada nors užfiksuotas auglys.
DAUGIAU

Kokie cheminiai elementai sudaro žmogų? (2)

Didžiąją dalį mūsų organizmo sudaro deguonis, vandenilis ir anglis.
DAUGIAU

Ar gali šiltas vanduo užšalti greičiau už šaltą? (2)

Gali pasirodyti keista, kad šiltas vanduo užšąla greičiau nei šaltas, tačiau kartais taip nutinka.
DAUGIAU

Kaip toli ir aukštai pumos šokinėja?

Pumos paplitusios didelėse teritorijose Š. ir P. Amerikoje, gyvena kalvotose vietovėse miškuose ir kalnuose.
DAUGIAU

Ar nulaužti visi kodai? (1)

Kai kurie kodai dar neiššifruoti. Vieni garsiausių – Bealo šifras ir Voiničiaus rankraštis.
DAUGIAU