Žodžiai rodo maršrutus


Išsamius ir gausiai iliustruotus straipsnius rasite žurnale "Iliustruotasis mokslas".
Prenumeruokite dabar ir kas mėnesį stebėkite naujausius mokslo ir technikos pasiekimus, atradimus.

Iliustruotasis mokslas

Kalba pasako apie mus tiek pat, kiek mūsų genai, ji gali būti tiriama tokiu pat principu. Pasitelkę biologijos metodus mokslininkai sudarė Ramiojo vandenyno regiono kalbų giminystės medį. Pirmą kartą gautas tikslus atsakymas, kaip per kelis tūkstantmečius buvo apgyvendintos izoliuotos salos.

Havajuose sakoma „lua“, Samoa salose – „e lua“, o Fidžyje – „e rua“. Maoriai Naujojoje Zelandijoje sako „rua“, o filipiniečiai – „duha“. Nors salas skiria 10 tūkst. kilometrų, visur šis žodis reiškia „du“.

Ramiojo vandenyno regiono kalbų panašumai tiesiog stulbina, tai negali būti sutapimas. Visame plačiame vandenyne – nuo Sumatros vakaruose iki Velykų salos rytuose, nuo Taivano šiaurėje iki Naujosios Zelandijos pietuose – gausu labai giminingų kalbų. Archeologai aptiko šiam regionui būdingų kirvių, iš kriauklių pagamintų papuošalų, drabužių iš medžių žievės, raižinių ir kruopščiai dekoruotų keramikos dirbinių – visa tai byloja, kad visame regione pėdsakus paliko ta pati kultūra. Tačiau iki šiol tarp mokslininkų virė karštos diskusijos, kas buvo šie drąsūs ir išradingi Ramiojo vandenyno jūrininkai.

Nuotraukoje matyti Bora Bora sala Prancūzijos Polinezijoje. Nors atstumai tarp Ramiojo vandenyno salų dideli, visos 1200 austronezinių kalbų yra labai panašios. Nuotraukoje matyti Bora Bora sala Prancūzijos Polinezijoje. Nors atstumai tarp Ramiojo vandenyno salų dideli, visos 1200 austronezinių kalbų yra labai panašios.,

Labai kruopščiai ištyrinėję Ramiojo vandenyno regiono kalbų giminystę, Naujosios Zelandijos mokslininkai išsprendė šią mįslę. Jie įrodė, kad žmonės pradėjo migruoti iš Taivano maždaug prieš 5200 metų ir dviem didelėm bangom pasklido po visą Ramiojo vandenyno regioną.

Keliaujant atsirado žodis „autrigeris“

Studijuodami skirtumus tarp tos pačios reikšmės skirtingų kalbų žodžių, mokslininkai nustatė, kaip buvo kolonizuotas Ramusis vandenynas. Kalbos raida byloja, kaip kolonizavimas buvo susijęs su technine pažanga.

Manoma, kad austronezinės kalbos kilusios iš Taivano, tačiau tik šios kalbų šeimos grupių kalbose, kuriomis nebekalbama Taivane, yra žodis „autrigeris“, reiškiantis papildomą atramą tam tikro tipo laivo, kuriuo buvo įmanoma perkirsti sąsiaurį tarp Taivano ir Filipinų. Taivano kalbose yra tik žodžiai „kanoja“ ir „irklas“.

Skrandžio bakterijos buvo nematomos pakeleivės

Kalbų tyrimų rezultatus patvirtino ir grupė Vokietijos mokslininkų, jie, žvelgdami iš visiškai kitos perspektyvos, pateikia lygiai tokias pačias išvadas. Kaip buvo kolonizuotas Ramusis vandenynas, mokslininkai atskleidė ištyrę mažiausius gamtos padarus. Kartu su žmonėmis po jūras plaukiojo nematoma pakeleivė – žmogaus skrandyje gyvenanti bakterija Helicobacter pylori. Ištyrę Ramiojo vandenyno regiono gyventojų bakterijų genetinę giminystę, mokslininkai nupiešė tokį patį migracijos paveikslą kaip ir kalbininkai.

Laivų statybos menas – vis dar gyvuojantis amatas. Laivų statybos menas – vis dar gyvuojantis amatas.,

„Nuostabu, kad žodžiai, sklindantys iš mūsų lūpų, pasakoja tą pačią istoriją kaip ir mūsų skrandžio bakterijos“, – sako Naujosios Zelandijos Oklando universiteto evoliucijos biologas Russellas Gray, vadovavęs kalbų tyrimui.

Kalba yra puiki laiko mašina, atskleidžianti praeities įvykius. Ji nuolat kinta, o izoliuotos kalbos atmainos, kuriomis kalbėję žmonės anksčiau susišnekėdavo tarpusavyje, ima pamažėle tolti viena nuo kitos. Dar evoliucijos teorijos pradininkas Charlesas Darwinas pastebėjo stulbinamą analogiją tarp kalbų ir gyvūnų rūšių. Ir kalba, ir rūšies savybės yra paveldimos, tačiau geba kisti. Dvi kalbos gali būti kilusius iš vienos prokalbės, kaip ir dvi gyvūnų rūšys gali turėti tą patį protėvį.

Vadovaudamiesi kaip tik tokia logika, Gray ir jo kolegos Ramiojo vandenyno kalbų medžiui sudaryti pritaikė evoliucijos biologų kompiuterinius modelius. Kadangi paveldimumo pokyčiai, tai yra mutacijos, atsiranda tam tikru periodiškumu, biologai gali apskaičiuoti, kada gyveno dviejų organizmų protėvis. Šią teoriją Gray pritaikė kalboms.

Ramiojo vandenyno regiono kalbos priklauso prie vienos iš didžiausių pasaulyje šeimų – prie austronezinių kalbų. Ši šeima apima penktadalį visų (maždaug 6000) pasaulio kalbų. Kad šias kalbas sieja giminystės ryšiai, mokslininkai, be abejo, žinojo jau šimtmečius. Tačiau jie nuodugniau lygindavo tik kelių kalbų žodžius, o Gray ištyrė 400 kalbų. Jis suskirstė jas pagal priklausomybę prie tos pačios kalbų šeimos. Mokslininkas apsiribojo tik 210 pagrindinių žodžių, reiškiančių, pavyzdžiui, giminystės ryšį, kūno dalis, skaičius, spalvas, taip pat elementarius veiksmus, tokius kaip gėrimas, medžiojimas ir plaukimas. Šie žodžiai tinkamiausi todėl, kad dažnai vartojami ir paprastai nekinta.

Visos kalbos kilusios iš Taivano

Austronezines kalbas studijuojantys lingvistai atrinko 210 žodžių ir sudarė didelę duomenų bazę. Palyginę, kaip kito kalbos gyventojams migruojant, mokslininkai nustatė, kokia eilės tvarka šios kalbos atsirado. Kalbinius skirtumus jie vertino kaip tam tikrą laikrodį, rodantį, kaip greitai „išaugo“ kai kurios austronezinių kalbų medžio šakos. Duomenims apdoroti mokslininkai pasitelkė vieną iš nedaugelio pasaulio superkompiuterių ir per pusantro mėnesio sukūrė kelis galimus kalbų šeimų medžius. Pagal šiuos medžius austronezinės kalbos, kuriomis šiuo metu kalbama Taivane, yra išsidėsčiusios netoli medžio kamieno.

Kompiuterio apskaičiuotas rezultatas buvo vienareikšmis. Austronezinių kalbų prokalbe buvo kalbama Taivane maždaug prieš 5,2 tūkstančio metų. Maždaug prieš 3800 metų nuvilnijo pirmoji austronezinių kalbų plitimo banga. Jomis kalbantys žmonės iš Taivano ėmė intensyviai migruoti pietų kryptimi – į Filipinus, Borneo ir Indoneziją – ir rytų link – į Naująją Gvinėją, Vanuatu ir Naująją Kaledoniją. Prieš 3200–2900 metų jie pasiekė Tongą, Samoa ir Fidžį.

Naujosios Gvinėjos pakrantėje atvykėliai austroneziečiai maišėsi su vietiniais žmonėmis. Gray manymu, taip atsirado austroneziečių Lapito kultūra. Pirmieji žmonės pasiekė Australiją dar prieš 50–60 tūkst. metų. Nemažą dalį kelio jie galėjo tiesiog nueiti, nes vandenynas buvo daug seklesnis nei šiandien. Kai austroneziečiai migravo po Ramųjį vandenyną skleisdami žemdirbystę, kiaulininkystę ir paukštininkystę, didžiosiose salose, tokiose kaip Sumatra, Java ir Naujoji Gvinėja, dar gyveno medžiotojai ir rinkėjai. Atokiau esančios salos, tarp jų ir Naujoji Zelandija, tuo metu dar nebuvo apgyvendintos.

Pirmoji kolonizatorių austroneziečių banga nuslūgo maždaug prieš 2800 metų. Tuomet stojo dar viena ilga pertrauka – nebesivystė naujų kalbų, o žmonės liovėsi migravę į naujas žemes. Nauja kolonistų banga vėl kilo maždaug prieš 1500 metų ir per trumpą laiką pasiekė nuošalesnes salas Rytų Polinezijoje: Taitį, Markizų salas, Velykų salą, Havajus ir Naująją Zelandiją.

Kalbų analizės išvadas patvirtina skrandžio bakterijų tyrimas, kuriam vadovavo Airijos Korko universitetinio koledžo mikrobiologas Markas Achtmanas. Kartu su savo kolegomis Achtmanas surinko bakterijų iš atokiausiose salose gyvenusių žmonių skrandžių. Skrandžio bakterija H. pylori buvo mūsų gyvenimo dalis dar prieš pirmiesiems žmonėms paliekant Afriką. Dėl geografinės atskirties šių bakterijų paveldimosios savybės skyrėsi, todėl buvo galima nustatyti tam tikrai vietovei būdingas bakterijas.

Iš viso Achtmanas ir jo kolegos išanalizavo 212 bakterijų branduolių genetinius skirtumus. Kaip ir kalbininkai, pagal savo tyrimų rezultatus jie sudarė genealoginį medį, vaizduojantį šio regiono bakterijų giminystę. Bakterijų tyrimo rezultatai taip pat patvirtino, kad jos kilusios iš Taivano ir kad migracija vyko taip, kaip buvo nustatę ir kalbininkai.

Dvi Ramiojo vandenyno kolonizavimo teorijos

Atrodo, kad ir bakterijos, ir kalbos atskleidė tą pačią paslaptį – kas kolonizavo Ramiojo vandenyno regioną. Dar įdomiau tai, kad abiejų mokslo sričių tyrimų rezultatai taip pat atsakė, kas paskatino šį vieną didžiausių žmogaus laimėjimų.

Migracijos istorija su ilgomis pertraukomis ir intensyviais periodais suteikia daug informacijos. Ji patvirtina seną archeologų mintį, kad kolonizaciją skatino naujos technologijos. Šią mintį pastaraisiais dešimtmečiais neigė genetikai, tyrinėję regiono žmonių genetinį paveldą ir tvirtinę, kad Ramusis vandenynas buvo kolonizuotas iš lėto. Jų teorija remiasi tuo, kad tuo metu jūra buvo daug seklesnė nei šiandien, todėl gana didelės regiono teritorijas atvykėliai galėjo pasiekti eidami pėsčiomis arba plaukdami paprastomis kanojomis. Atlikus kalbų analizę, o ją patvirtina ir bakterijų tyrimai, nustatyta, kad migracija neprasidėjo savaime – ją paskatino žmonių išradingumas.

Archeologai jau seniai žinojo, kad austroneziečiai buvo gyvulių augintojai ir žemdirbiai, kaip tik tai ir skatino žmonių migraciją. Vis dėlto ramūs ir intensyvūs laikotarpiai rodo, kad buvo ir daugiau veiksnių. Kodėl austroneziečiai nekėlė kojos iš Taivano visą tūkstantmetį? Russello Gray manymu, reikėjo laiko, kad atsirastų naujo tipo laivų ir pažangesnė taptų laivyba.

Burlaiviai įveikdavo stiprias sroves

Iš kai kurių žemyninės Kinijos vietų galima matyti Taivaną arba nuirkluoti iki jo ilgomis kanojomis. Iš Taivano nematyti už 350 kilometrų į pietus esančių Filipinų, o susisiekimą apsunkina stiprios į šiaurę nešančios Lusono sąsiaurio srovės. Todėl į tolimesnes keliones andainykščiai žmonės nesileisdavo, tam reikėjo geresnių laivų. Kai atsirado autrigeriai su papildoma balansine plūde, naudojama kaip atrama, jie jau galėję įveikti gerokai ilgesnius atstumus.

Tradiciniai autrigeriai turi papildomą balansinę plūdę, ji pritaikoma kaip atrama. Toks laivo tipas iki šiol naudojamas žvejybai ir kroviniams gabenti. Tradiciniai autrigeriai turi papildomą balansinę plūdę, ji pritaikoma kaip atrama. Toks laivo tipas iki šiol naudojamas žvejybai ir kroviniams gabenti.,

Tirdami kalbas ir bakterijas mokslininkai žengė svarbų žingsnį mokslų sintezės kryptimi – jungdami genetiką ir kalbotyrą, jie atskleidė naujų žinių apie mūsų istoriją. Achtmano metodai unikalūs – pirmą kartą žmonių kultūroms tirti buvo pasitelktos bakterijos. Šiuo metu Gray buria mokslininkų grupę, joje dirbs ir biologų evoliucionistų. Mokslininkai mėgins taikyti naująjį metodą platesniems istorijos tyrinėjimams.

 

Visa portale IliustruotasisMokslas.lt esanti medžiaga priklauso UAB „Verslo žinios“, jeigu nenurodyta kitaip. Draudžiama ją platinti kitose žiniasklaidos priemonėse, internetiniuose tinklalapiuose be išankstinio UAB „Verslo žinios” sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į IliustruotasisMokslas.lt kaip informacijos šaltinį.
Kaip įvertintumėte šį straipsnį?
Dalintis nuoroda:

2011.09.05, 09:17
Stay infroaimtve, San Diego, yeah boy!

2011.09.05, 06:22
It was dark when I woke. This is a ray of sunhsnie.

2011.09.05, 05:50
Home run! Great suliggng with that answer!

Astronomai atrado Žemių Godzilą

„Tai tikra Žemių Godzila“, – taip naujai atrastą vadinamąją superžemę, kurios skersmuo 2,3 karto didesnis už Žemės, apibūdino Harvardo gyvybės kilmės tyrimo direktorius.
DAUGIAU

Pasyvioji meditacija veiksminga

Oslo universiteto mokslininkai iš smegenų nuotraukų nustatė, kaip smegenys veikia per dvi labiausiai paplitusias meditacijos praktikas – aktyviąją ir pasyviąją, dar vadinamą atsipalaidavimu.
DAUGIAU

Gyvensime storulių planetoje?

Pasak naujausio nutukimo tyrimo, trečdalis visų pasaulio žmonių turi antsvorio, o per pastaruosius tris dešimtmečius nė vienai šaliai nepavyko suvaldyti pasaulinio gyventojų svorio didėjimo.
DAUGIAU

Akla žuvis geba skaičiuoti

Akių neturinti žuvis, gyvenanti tamsiuose vandens apsemtuose urvuose po Somalio dykuma, nustebino mokslininkus, – net būdama akla, ji geba skaičiuoti daiktus.
DAUGIAU

Mirusi 115-metė atskleidžia gyvenimo ribas

Nyderlandų gyventoja  Hendrikje van Andel-Schipper mirė 2005 m., sulaukusi 115 metų. Mokslininkai ištyrė jos kūną ir nustatė galimą ryšį tarp kamieninių ląstelių skaičiaus ir amžiaus.
DAUGIAU

Jutiklis tiria maistą

Jei norite sužinoti, ką valgote arba kokia tabletė guli ant virtuvės stalo, jau galite tai padaryti.
DAUGIAU

Kosmose apvalėja širdis

Jei astronautai daug laiko praleidžia būdami nesvarumo būsenos, smarkiai paveikiama jų fiziologija.
DAUGIAU

Vandenynus nušviečia stebėtinai daug žuvų

Per penkias ekspedicijas į Bahamus Kaimanų salose ir Solomono salas JAV biologai nustatė 180 vandenyno gelmes nušviečiančių žuvų rūšis.
DAUGIAU

Robotą įkvėpė kengūra (1)

Vokietijos robotų gamintoja „Festo“ anksčiau yra stebinusi pasaulį robotais, sukurtais pagal, pavyzdžiui, spindulių judėjimą.
DAUGIAU

Zebras dryžuotas dėl musių

Ilgus metus mokslininkai siekė nustatyti zebro dryžių priežastį. Atlikus naują tyrimą nustatyta, kad dryžiai skirti apsisaugoti nuo musių.
DAUGIAU

Zondas metė unikalų žvilgsnį į Titano ežerus

Didžiausią Saturno palydovą Titaną dengia storas oranžinių debesų sluoksnis, tačiau NASA kosminis zondas „Cassini“, pro Saturną 2013 m. vasaros pabaigoje praskridęs ne vieną kartą, turėjo unikalią galimybę pažvelgti į ežerus palydovo šiaurės pusrutulyje.
DAUGIAU

Miesto bitės lizdus suka iš plastiko

Didžiausiame Kanados mieste Toronte gyvenančios bitės puikiai moka prisitaikyti prie aplinkos.
DAUGIAU

Mokslininkai skatina naujų plaukų augimą (2)

Mokslininkai baigia kurti būdą, kaip sustabdyti plikimą. Klonavus galvos odos ląsteles ir persodinus jas į odą, Kolumbijos universiteto Medicinos centro (JAV) ir Daramo universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkams pavyko priversti naujus plaukus augti.
DAUGIAU

Mokslininkai pajaunino Didįjį Kanjoną

140 metų mokslininkai ginčijosi dėl Didžiojo Kanjono amžiaus. Nauji moksliniai tyrimai rodo, kad jis tikriausiai keliais milijonais metų jaunesnis nei manyta.
DAUGIAU

Kinija išskiria daugiau anglies dvideginio nei JAV (1)

Kinija jau seniai pralenkė JAV ir tapo daugiausia anglies dvideginio (CO2) išskiriančia valstybe.
DAUGIAU

Pamišę menininkai geresni (1)

Vincentas van Goghas nusipjovė dalį ausies. Lady Gaga dėvi sukneles iš mėsos. Tokių ekscentriškų menininkų sąrašas ilgas.
DAUGIAU

Elektroninė membrana lankstosi aplink plauką

Šveicarijos federalinio technologijos instituto Ciuriche mokslininkai padarė nedidelę revoliuciją.
DAUGIAU

Šnipinėjimo lėktuvas skris greičiau už garsą (1)

Viršgarsinis lėktuvas „SR-72“ 5 500 km atstumą iš Londono į Niujorką įveikia per valandą.
DAUGIAU

Nauja rentgeno technologija rodo ne tik kaulus (1)

Rentgeno aparatas paprastai yra didelis prietaisas, kuriantis kaulų ir kietųjų audinių atvaizdus, o minkštieji audiniai parodomi, nebent pacientui duodama kontrastinės medžiagos.
DAUGIAU

Žemės branduolį sudarė geležies lašeliai

Remdamiesi eksperimentais, Kalifornijoje (JAV) įsikūrusio Stanfordo universiteto mokslininkai savaip išaiškino vieną iš daugelio mūsų pasaulio paslapčių – kaip susiformavo iš geležies sudarytas branduolys.
DAUGIAU

Blyškią odą užtikrino genai

Europos, Indijos ir Australijos mokslininkų komanda sukūrė teoriją apie šviesios odos atsiradimą.
DAUGIAU

Rašiklis piešia audinį

Aukštųjų technologijų rašikliu galima gydyti kaulų traumas – jis rašo ne rašalu, o kamieninėmis ląstelėmis.
DAUGIAU

Futbolininkų bėdos – kaip boksininkų (1)

Kai futbolo žaidėjai aukštai pašoka ir stengiasi galva pasiųsti kamuolį į vartus, jie rizikuoja patirti smegenų pažeidimą.
DAUGIAU

Išvalyti vandenynus

Vandenynuose gausu šiukšlių. Milijonai tonų plastiko, kurio negalima surinkti, nes didžioji dalis yra suirusi į mikroskopines skiauteles. Taip mokslininkai manė, kol inžinerijos studentui iš Nyderlandų kilo netikėta mintis.
DAUGIAU

Keista, bet tiesa

Pietų Kalifornijos universitete (JAV) sukurtas kompiuterinis žaidimas moko žaidėjus nugalėti baimę.
DAUGIAU

Telefonas it rentgeno aparatas

Mokslininkams pavyko sukurti spindulius skleidžiančią mikroschemą, telpančią į mobilųjį telefoną, tad jie vienu žingsniu priartėjo prie svajonės apie kiaurai daiktus skrodžiantį regėjimą, efektyvius vėžio tyrimus ir greitą duomenų perdavimą.
DAUGIAU

Antibiotikus aktyvuoja šviesa

Gydymas antibiotikais gali neigiamai veikti ligonį, nes žūsta ir gerosios žarnyno bakterijos. Groningeno universiteto (Nyderlandai) mokslininkai sukūrė antibiotikus, kurie veikia tik ten, kur reikia.
DAUGIAU

Užterščiausias oras – Bulgarijoje

Jei lankotės Bulgarijos arba Lenkijos pramoniniame mieste, sulaikykite kvėpavimą.
DAUGIAU

Giliai po vandeniu lūžta bangos (1)

Povandeninė ketera Ramiajame vandenyne sukuria dangoraižio aukščio bangas.
DAUGIAU

Grenlandija tirpsta iš apačios

Grenlandijos paviršių dengiantis ledyninis skydas tirpsta ir iš viršaus, ir iš apačios, teigiama tyrime, kuris atliktas vykdant tarptautinį projektą „IceGeoHeat“.
DAUGIAU
Banner Side 2

Kodėl jūros vanduo sūrus? (1)

Sūrumo jūros vandeniui suteikia medžiagos, per ilgą laiką atkeliavusios upėmis iš žemynų.
DAUGIAU

Kodėl kryžiuojame pirštus?

Pirštų kryžiavimas, tikintis, kad mus lydės sėkmė, paplitęs paprotys krikščioniškoje pasaulio dalyje.
DAUGIAU

Kada išrastas dezodorantas?

Amerikiečių bendrovė „Mum“ pirmąjį dezodorantą pasaulyje pristatė 1888 metais.
DAUGIAU

Kuri kalba lengviausia?

Paprasčiausia išmokti Kinijos mandarinų kalbą, teigia Oslo universiteto (Norvegija) kalbų profesorius Rolfas Theilas.
DAUGIAU

Ar kitose planetose yra debesų? (1)

Planetose, kurios yra pakankamai didelės, kad turėtų atmosferą, taip pat gali būti debesų.
DAUGIAU
Banner Side 2

Ar šimtakojai iš tiesų turi 100 kojų?

Šimtakojai gali turėti 100 ir net daugiau kojų.
DAUGIAU

Kodėl spengia ausyse? (1)

Spengimas ar zvimbimas ausyse vadinamas tinitu, jį sukelia garso bangas nerviniais impulsais...
DAUGIAU

Kaip dažnai išsirikiuoja visos planetos? (1)

Kartkartėmis danguje galima išvysti arti viena kitos esančias dvi planetas. Ar visos aštuonios jų gali išsirikiuoti viena linija?
DAUGIAU

Kokia knyga storiausia?

Storiausia masiškai leista knyga buvo 4 032 puslapių rinktinė....
DAUGIAU

Kur dingsta Saulės šviesa?

Kur dingsta Saulės šviesa, pasiekusi Žemę? Ar ji sugeriama kaip šiluma ar tampa kuo nors kitu?
DAUGIAU

Kaip laivai saugomi nuo rūdžių?

Kontaktuodami su deguonimi metalai ỹra skirtingu greičiu, tad jų rūdijimo laikas taip pat nevienodas.
DAUGIAU

Ar aspartamas sukelia vėžį? (1)

1996 m. amerikietis neurologas Johnas Olney dirbtinį saldiklį aspartamą (E951) apkaltino sukeliant vėžį.
DAUGIAU

Ar gyvūnams, kaip ir žmonėms, išsiskiria endorfinų?

Endorfinai malšina skausmą ir padeda reguliuoti emocijas, be to, padeda ir žmonėms, ir gyvūnams nekreipti dėmesio į skausmą.
DAUGIAU

Kaip gaminami ryžių trapučiai?

Spraginti ryžiai, kuriuos pažįstame iš ryžių trapučių, gaminami drėkinant ryžius ir veikiant juos 9–10 atmosferų slėgiu bei 255–265 laipsnių temperatūra.
DAUGIAU

Kada pradėjome skustis?

Pirmieji skustuvus gaminti pradėjo egiptiečiai prieš 5 tūkst. metų.
DAUGIAU

Ar skorpionai gali nusižudyti?

Legendos apie besižudančius skorpionus sklinda jau tūkstančius metų.
DAUGIAU

Kaip veikia dirbtinė širdis?

Ar dirbtinė širdis veikia taip pat kaip tikra?
DAUGIAU

Kodėl viršutiniuose atmosferos sluoksniuose temperatūra žemesnė?

Šaltas oras sunkesnis už šiltą. Kodėl kylant aukštyn oras darosi vėsesnis?
DAUGIAU

Ką reiškia oktaninis skaičius?

Automobilis varomas sprogimais variklio cilindruose, kur žvakės kibirkštis uždega oro ir benzino mišinį.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad sliekai gali dalytis ir gyventi toliau?

Esu girdėjęs, kad perpjautas sliekas toliau gyvena kaip du atskiri gyvūnai. Ar tai tiesa?
DAUGIAU

Per kiek laiko jėgainės grąžina energiją?

Jėgainės apsimoka tik tada, jei jose gaminama daugiau energijos, nei sunaudota jas statant.
DAUGIAU

Ar gyvūnų kraujas skiriasi nuo žmonių?

Žmonių ir kitų žinduolių kraujo sandara iš esmės tokia pati.
DAUGIAU

Kodėl magnetas traukia metalus?

Iš esmės visi atomai yra mažyčiai magnetai, tačiau didžiojoje dalyje medžiagų šie magnetai yra išdėstyti atsitiktine kryptimi.
DAUGIAU

Kodėl ką tik išsivalius dantis sultys atrodo neskanios? (1)

Dantų pastoje esanti putojimo medžiaga pablogina skonio pojūtį.
DAUGIAU

Kiek medaus surenka bitė?

Per gyvenimą bitė darbininkė surenka ne mažiau nei 1 g medaus.
DAUGIAU

Kodėl šypsodamiesi rodome dantis?

Plati šypsena, pro kurią matomi apnuoginti dantys, yra tik viena veido išraiškų, reiškiančių džiaugsmą.
DAUGIAU

Ar vorai ropoja kitų vorų tinklais?

Voras gali lengvai laipioti artimų rūšių vorų tinklais. Tinklą numegzti užima daug laiko, todėl galima pamanyti, kad vorai perima kitų tinklus.
DAUGIAU

Ar nuo lietaus debesys susitraukia?

Lyjant debesys netenka masės, tačiau paprastai kylantis drėgnas oras, sudarantis debesį, ir toliau jam teikia masės.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad negyvi paukščiai krinta ant žemės? (2)

Esu girdėjęs apie didelius būrius paukščių, staiga kritusių ir užsimušusių JAV ir Švedijoje. Ar tai tiesa? Kodėl taip nutinka?
DAUGIAU

Ar gali stiklinė šalto vandens sustabdyti žagsulį?

Žagsime, nes paveikiamas klajoklis nervas, o jis priverčia diafragmą susitraukinėti.
DAUGIAU

Ar ugnis dega žemoje temperatūroje?

Ar įmanoma uždegti ugnį minusinėje temperatūroje? Ar tokia liepsna bus karšta?
DAUGIAU

Ar tiesa, kad smūgis gali sukelti amneziją? (1)

Stiprus smūgis į galvą gali kelioms dienoms „išjungti“ atmintį.
DAUGIAU

Ar kola gelbsti skaudant pilvui? (1)

Kaip ir kitose angliarūgštės prisotintuose gėrimuose, koloje yra daug cukraus ir druskų.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad...iki 4 metų nieko neatsimename? (5)

Ar tiesa, kad vaikų iki 4 metų smegenys dar nepasirengusios kaupti atsiminimų?
DAUGIAU

Kodėl, turint temperatūros, krečia ir šaltis, ir karštis? (1)

Šalčio ir šilumos pojūčius paprastai sukelia aukšta arba žema kūno temperatūra, nors organizmas stengiasi išlaikyti apie 37 laipsnių kūno temperatūrą.
DAUGIAU

Kodėl atomo branduolys neišyra?

Atomo branduolį sudaro teigiamojo krūvio protonai ir krūvio neturintys neutronai.
DAUGIAU

Ar gestų kalba visur vienoda?

Gestų kalbos atsiradimo data nėra tiksliai žinoma, tačiau mokslininkai įsitikinę, kad veido išraiškomis ir gestais žmonės bendravo gerokai anksčiau, nei išrasta sakytinė kalba.
DAUGIAU

Kaip matuojamas futbolininkų darbo krūvis?

Nubėgto atstumo matavimai parodo, kad žaidėjas per aukščiausios lygos rungtynes paprastai nubėga 10 kilometrų.
DAUGIAU

Ar gyvūnai sensta greičiau?

Gyvenimo trukmė glaudžiai susijusi su dauginimusi, tad dauguma gyvūnų sensta greičiau nei žmonės.
DAUGIAU

Ar tiesa, kad šarkos vagia blizgius daiktus? (1)

Raktai, monetos ir papuošalai. Pasak legendos, šarkos šiems daiktams negali atsispirti.
DAUGIAU

Kada žmonės įsirengė pirmuosius šiukšlynus?

Šiukšlynais žmonės naudojasi jau 10 tūkst. metų – nuo tada, kai pradėjo dirbti žemę.
DAUGIAU

Ar ciklonai visada sukasi ta pačia kryptimi?

Šiaurės pusrutulyje vėjas ciklone visada juda prieš laikrodžio rodyklę, o Pietų pusrutulyje jis sukasi priešinga kryptimi.
DAUGIAU

Kodėl mikrobangų krosnelėje sviestas sprogsta?

Mikrobangų krosnelėje maistas šildomas mikrobangomis, kurios priverčia vandens ir riebalų molekules judėti.
DAUGIAU

Kodėl žiedas mūvimas ant bevardžio piršto? (1)

Ant ketvirtojo piršto nuo nykščio žiedus mūvime jau nuo antikos laikų.
DAUGIAU

Ar miego ritmas įgimtas?

Mūsų miego ritmą valdo biologinis laikrodis, kuris veikia 24 valandų darbo ciklais, tad tam tikru laiku pavargstame.
DAUGIAU

Kodėl dramblio ilgas straublys?

Prieš 30–40 mln. metų dramblių protėviai buvo vos metro aukščio ir greičiausiai gyveno vandenyje, kaip šiandieniniai begemotai.
DAUGIAU

Kodėl miestiečiai labiau alergiški?

Miesto gyventojai dažniau nei kaimo serga šienlige. Tai atrodo nelogiška. Ar tai tiesa?
DAUGIAU

Kaip katė murkia?

Katės murkimas panašus į žmogaus niūniavimą.
DAUGIAU

Ar žmonės gali įsimagnetinti?

Žmonės įsimagnetinti negali, nes mūsų organizme nėra kam sukurti magnetinio lauko, kuris būtų pakankamai stiprus ir trauktų daiktus.
DAUGIAU

Kaip auga sraigės kiautas?

Sraigės kiautas – tai iš atskirų sluoksnių sudarytas spiralės formos vamzdelis.
DAUGIAU

Kokios spalvos yra veidrodis? (2)

Griežtai kalbant, veidrodis yra bespalvis.
DAUGIAU

Kas išrado kreditinę kortelę?

1949 m. bendrovės „Hamilton Credit Corporation“ vadovas Frankas McNamara su draugais lankėsi restorane.
DAUGIAU

Kodėl moterų rankos sustorėja?

Mums senstant, lėtėja odos baltymo kolageno gamyba, todėl riebalų ląstelės gali sudaryti drebančius gumbus.
DAUGIAU

Kada jaučiame norą šlapintis?

Kai šlapimo pūslė prisipildo 25–50 procentų, ji siunčia signalą smegenims, kad laikas į tualetą.
DAUGIAU

Kiek svėrė mažiausias naujagimis?

Mažiausio svorio išgyvenęs naujagimis yra Amillia Taylor.
DAUGIAU

Kodėl nesudega žvakės dagtis? (1)

Žvakės liepsna atsiranda dėl degančių stearino garų, ne dėl degančio dagčio.
DAUGIAU

Ar galima per daug miegoti?

Mokslininkai surado ryšį tarp ilgo miego ir fizinių ydų.
DAUGIAU

Ar nesmulkinti grūdai skirtingi?

Nesmulkintuose grūduose yra įvairių grūdų elementų, kurie priklauso nuo grūdų rūšies.
DAUGIAU

Kas išrado alaus butelio kamštelį?

Pirmąjį alaus butelio kamštelį 1891 m. išrado amerikietis Williamas Painteris.
DAUGIAU

Kodėl pingvinai negali skraidyti?

Skraidymas – specializuotas ir daug energijos reikalaujantis judėjimo būdas. Visos skraidančio gyvūno kūno dalys sukurtos gyvenimui ore.
DAUGIAU

Ar visi nagai auga vienodu greičiu?

Kiekvienas nagas auga savo greičiu. Paprastai greičiausiai auga nagai ant tų pirštų, kurių paskutinis pirštakaulis ilgiausias.
DAUGIAU

Kurtumas muzikai?

Kai kurie žmonės gimsta kurti muzikai. Jie pasižymi normalia klausa, intelektu ir atmintimi, tačiau nesugeba atpažinti ar atsiminti paprastų melodijų ir ritmų, dainuodami nusidainuoja.
DAUGIAU

Kur yra didžiausia pasaulyje atominė elektrinė?

Pati didžiausia atominė elektrinė pasaulyje yra Japonijoje, 220 km į šiaurės vakarus nuo Tokijo.
DAUGIAU

Kaip greitai juda ašigaliai?

Magnetinio Šiaurės ašigalio vietą 1831 m. pirmasis nustatė anglas Jamesas Rossas, ir kai Roaldas Amundsenas ašigalyje apsilankė 1904 m., šis jau buvo pasislinkęs 50 kilometrų.
DAUGIAU

Kaip veikia guminis trintukas?

Rašant pieštuku ant popieriaus, mažos grafito dalys atskyla nuo pieštuko šerdies ir prisitvirtina prie nelygaus popieriaus paviršiaus.
DAUGIAU

Ar charakteris paveldimas? (1)

Daugybė tyrimų įrodė, kad genai gali būti atsakingi už šiek tiek daugiau nei 50 proc. visų charakterio skirtumų.
DAUGIAU

Kur lyja gausiausiai?

Ljoro (Kolumbija) kasmet iškrenta 13 300 mm kritulių, tad regionas laikomas drėgniausia vieta pasaulyje.
DAUGIAU

Ar gyvūnai žudosi? (2)

Mokslininkai nežino, ar koks nors gyvūnas yra nusižudęs, tačiau esama ne vieno pavyzdžio, kai gyvūnai save žaloja.
DAUGIAU

Kurių gyvūnų nėštumas trunka ilgiausiai? (1)

Kai kurių gyvūnų nėštumas trunka labai ilgai, jis kelis kartus  viršyja žmogaus.
DAUGIAU

Kodėl žmonėms po akimis atsiranda maišeliai?

Maišeliai po akimis ypač išryškėja su amžiumi, nes aplink akis esanti oda, raumenys, riebalai ir audiniai laikui bėgant praranda lankstumą.
DAUGIAU

Kaip matuojamas Žemės amžius?

Uolienų amžiui nustatyti mokslininkai taiko radiometrinius metodus, paremtus tuo, kad skirtingų elementų radioaktyvių atmainų (vadinamų izotopais) irimas vyksta tam tikru greičiu.
DAUGIAU

 Kodėl apskritimas dalijamas į 360 laipsnių?

Tikslaus atsakymo į šį klausimą nėra, bet tai tikriausiai susiję su tuo, kad Babilonijos skaičių sistemoje kardinalusis skaičius buvo 60.
DAUGIAU

Kas yra virtualusis vanduo? (1)

Gaminant prekes, dažnai reikia nemažai vandens. Mokslininkai jį vadina „virtualiuoju vandeniu“, nes pirkėjai tiesiogiai nepajaus vartoją vandenį.
DAUGIAU

Koks automobilis yra mažiausias? (1)

Jis yra 104,14 cm aukščio, 66,04 cm pločio ir 132,08 cm ilgio – britų „Wind Up“ yra mažiausias pasaulyje miestui pritaikytas automobilis.
DAUGIAU

Kada išrasta dantų pastos tūtelė?

Dantų pastą tūtelėje 1892 m. išrado JAV odontologas Washingtonas Sheffieldas.
DAUGIAU

Kam briedžiui barzda?

Briedžio pasmakrėje kaba kailiu padengta odos raukšlė, vadinama barzda.
DAUGIAU

Kur yra ilgiausias tramvajų tinklas?

Sofijoje (Bulgarija) tramvajai tebėra populiari transporto priemonė.
DAUGIAU

Kuris vantinis tiltas aukščiausias?

Atstumas tarp Meksikoje esančio tilto El Puente Baluarte paviršiaus ir po juo plytinčio slėnio – 390 m.
DAUGIAU

Kodėl Venera sukasi taip lėtai? (3)

Venera yra vienintelė Saulės sistemos planeta, kurios diena trunka ilgiau nei metai.
DAUGIAU

Kokio dydžio gali būti auglys? (2)

1991 m. 34 metų amerikietei pašalintas didžiausias kada nors užfiksuotas auglys.
DAUGIAU

Kokie cheminiai elementai sudaro žmogų? (1)

Didžiąją dalį mūsų organizmo sudaro deguonis, vandenilis ir anglis.
DAUGIAU

Ar gali šiltas vanduo užšalti greičiau už šaltą? (2)

Gali pasirodyti keista, kad šiltas vanduo užšąla greičiau nei šaltas, tačiau kartais taip nutinka.
DAUGIAU

Kaip toli ir aukštai pumos šokinėja?

Pumos paplitusios didelėse teritorijose Š. ir P. Amerikoje, gyvena kalvotose vietovėse miškuose ir kalnuose.
DAUGIAU

Ar nulaužti visi kodai? (1)

Kai kurie kodai dar neiššifruoti. Vieni garsiausių – Bealo šifras ir Voiničiaus rankraštis.
DAUGIAU